avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate mibut

Activitate mibut

Răspuns la discuția CIC si SRL
Multumesc mult!
Răspuns la discuția CIC si SRL
Va multumesc mult pentru raspuns, desi nu atinge intrebarile mele.:D Poate nu m-am exprimat prea clar, asa ca revin:

Situatia mea este urmatoarea: sunt deja in CIC si vreau sa-mi infiintez SRL.

Intrebarile sunt:

1. Din momentul infiintarii SRL-ului si pana implineste copilul 2 ani (copil care are acum 1 an si 9 luni, deci mai sunt 3 luni de CIC) mai beneficiez de indemnizatia de ingrijire a copilului?

2. Daca firma nu are nici o activitate o perioada (sa zicem primele 3 luni), beneficiez de indemnizatia pt acea perioada?

3. Aceleasi intrebari, pentru PFA in loc de SRL.

Va multumesc inca o data si astept raspuns!
Discuție CIC si SRL
Buna ziua,

Sunt in CIC de 1 an si 9 luni, in mai putin de 3 luni ar trebui sa ma intorc la serviciu.

As vrea sa-mi infiintez un SRL si sa incep o activitate pe cont propriu. Intrebarile mele sunt:

1. Mai beneficiez de indemnizatia de ingrijire a copilului daca sunt unic asociat intr-un SRL? Dar daca mai am un asociat?

2. Daca firma nu are nici o activitate o perioada (sa zicem primele 3 luni), beneficiez de indemnizatie pe acea perioada?

3. Aceleasi intrebari, pentru PFA in loc de SRL.

Va multumesc!
te-ai speriat degeaba. In cazul unei adrese de email, este greu de dovedit pana si faptul ca acea adresa de email ii apartinea lui.
Răspuns la discuția Munca in Spania
Multumesc mult pentru raspuns!

Mai am cateva intrebari, m-as bucura daca reusiti sa-mi raspundeti..

1. cei 600 E sunt in total pe 3 luni sau in fiecare luna cate 600 (in 3 luni ar veni 1800) ?
2. ce procent din venit este impozitul pe venit? (este foarte important, ca sa stiu cat sa negociez si cat din suma negociata imi ramane in mana)
3. Fata de statul roman nu am nici o obligatie?

4. Daca am un PFA in Romania, as putea colabora cu firma spaniola ca PFA romanesc, platind taxele in Romania si nu in Spania?

5. Daca am contract de angajare, care ar fi procentul din salariu care mi se retine pt impozite (sau alte taxe, dc e cazul)? Oare este mai avantajos?

6. De ce sa achit eu asigurari sociale statului spaniol, cand eu nu doresc sa primesc pensie din Spania, ci din Romania? De altfel, contractul e pe perioada determinata.

7. Pe mine m-ar interesa o varianta legala de a lucra in Spania si a plati taxele in Romania. Se poate?


Multumesc mult de tot!
Discuție Munca in Spania
Buna ziua,

Am primit o oferta de job in Spania si am cateva nelamuriri pe care v-as ruga sa mi le clarificati daca se poate.

1. Ce acte imi trebuie pentru a locui si lucra in Spania? Este nevoie de vreum permis de munca sau rezidenta? Intentionez sa ma mut cu familia, ce acte sunt necesare pt sotie si copil de 2 ani?

2. In cazul in care optez pentru un contract de freelancer, ce taxe se platesc, in ce valoare si carui stat?(spaniol, roman sau ambele?)

3. In cazul in care optez sa inchei un contract de angajat, ce taxe se platesc, ce procent din salariu reprezinta ele si carui stat se platesc?

4. Pentru ca ma mut cu familia, asigurarile de sanatate sunt foarte importante. As vrea sa stiu cum se procedeaza cu asigurarile de sanatate pentru un cetatean roman care locuieste/munceste in Spania.

Va multumesc mult celor care imi veti raspunde!