avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate ioana.boriceanu

Activitate ioana.boriceanu

Da, stiu ca trebuie sa specific cuantumul daunelor morale, dar asta e si marea mea problema... nu stiu exact ce suma sa cer. Din acest motiv caut un precedent....
Precedent in care s-au acordat daunele morale.
Ma poate ajuta cineva in acest sens?
Multumesc
Răspuns la discuția daune morale
Unde gasesc decizia nr.1387/14.02.2002?
multumesc anticipat
Buna ziua,
Am fost concediata cu restructurarea postului, dar de fapt au fost angajate alte 2 persoane care au primit sarcinile mele de serviciu.
Am angajat un avocat , am contestat decizia de concediere si acum procesul este in desfasurare....
In ultimele 6 luni ale perioadei in care am fost angajata, am fost amenintata, sicanata, umilita ... devenisem un angajat incomod, de care se dorea sa se scape cu orice pret....si nu stiu de ce.Dpdv profesional eram impecabila, pt ca altfel incercau sa ma califice drept incompetenta, dar nici nu au incercat, doar m-au amenintat cu acest lucru.
Din aceste motive, expuse pe scurt, in procesul pe care l-am intentat firmei am cerut si daune morale, fara a preciza cauntumul lor.
Avocatul meu nu poate/vrea sa ma ajute in gasirea unor precedente din acelasi domeniu si am inceput sa caut singura, dar nu prea am succes.
Ma puteti ajuta?
Răspuns la discuția calcul salarii compensatorii
Un salariu compensatoriu = un salariu brut.

Multumesc pt mesaje si sfaturi. Inca nu mi s-a trimis decizia, dar mi-am angajat un avocat.

Răspuns la discuția Ajutorul de somaj
Multumesc si SARBATORI FERICITE!!!
Răspuns la discuția Ajutorul de somaj
Buna seara!

Am si eu o intrebare legata de ajutorul de somaj: cum se calculeaza? 75% din salariul brut de la ultimul loc de munca sau este unic si reprezinta 75% din salariul mediu pe economie?

Va multumesc
Răspuns la discuția calcul salarii compensatorii
Multumesc pentru raspuns! Nu avem un contract colectiv la nivel de companie, deci se va aplica, Contractul COlectiv de Munca la Nivel National.
Urmatoarea mea intrebare este : care este limita maxima a salariilor compensatorii? Am inteles ca minim se dau 1 salariu lunar brut dar maxim cat? Legea obliga angajatorul in vreun fel?
Multumesc.
Buna ziua!

Lucrez la o firma multinationala din 1 aprilie 2008,deci de 8 luni, pe un post de Group Planner (planificator de logistica). Acum 2 saptamani am fost anuntata ca pana in 31 ianuarie sa-mi gasesc alt job pentru ca nu mai este nevoie de mine. Inca nu mi s-a cerut sa demisionez si nici nu am fost concediata.
Cred ca se doreste desfiintarea postului meu si astfel sa ma concedieze( dpdv profesional nu au ce sa-mi reproseze si eu nu imi voi semna demisia pentru ca nu ma consider vinovata cu nimic si nici nu imi doresc sa plec). Motivul desfiintarii postului meu nu poate sa fie restructurarea cauzata de criza economica pentru ca firma face angajari in continuare. Pana acum nu a mai fost concediat nimeni.
(Stiu care este motivul real al concedierii mele... una dintre sarcinile postului meu este sa controlez activitatea din departamentul de logistica si sa raportez la nivel de grup.
Am fost angajata si am contract individual de munca pe o perioada nedeterminata.
Intrebarea mea este : cum se calculeaza salariile compensatorii? In functie de ce criterii: vechime in munca, postul ocupat in firma...?
Va multumesc anticipat si sarbatori fericite.