avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate Dandy

Activitate Dandy

Răspuns la discuția Vanzare firma cu datorii
Mihai87 a scris:

Buna ziua. Am o firma de transport marfa din 1995 si am un credit de 15.000 euro pe firma de aprox 3 luni si 2 facturi scadente peste 2 luni FARA fila cec in val. aprox. de 1000 euro. Vreau sa vand firma si am si gasit cumparator deja. Am inteles ca trebuie facut ceva act si la notar cum, ca cumparatorul preia si activele si pasivele firmei iar eu nu o sa mai am nici o raspundere.
Spunetimi va rog frumos ce se intampla in cazul in care noul proprietar nu o sa isi plateasca ratele sau facturile ce sunt scadente peste 2 luni ? sau ce trebuie sa fac ca sa ma asigur ca nu o sa fiu tras la raspundere daca noul proprietar nu isi plateste ratele ramase la credit ?
Va multumesc anticipat.


Cel mai indicat este sa o scoateti la capat, platind toate datoriile.
Tot asa cunosc o firma datornica care avea datorii de 50000 lei noi, care a incercat "aceasta incercare de scapare" si pe cai "asa zis legale" prin avocat-care l-a sfatuit in felul acesta - sa vand firma unei persoane, adica unui boschetar fara casa, fara masa. Suma pe care a primit-o boschetarul pentru preluarea firmei datornice era de 1000 euro.
După vanzarea firmei pe cai "asa zis legale" boschtarul s-a internat in spital si a dovedit ca nu a fost in toate facultatile mintale cand a cumparat firma.. Deci proprietarul inital al firmei va plati pana la urma toate datoriile si inca si dobanzi si penalizari si dupa parea mea merita si mai mult. Si si "mai multe merita" avocatul care l-a sfatuit sa vanda firma un astfel de om fara cunostinta de cauza si unui nenorocit de soarta.
Deci doar zic sa fiti atenti si sa procedati cat de cat corect, ca sa nu aveti surpriye neplacute!
Răspuns la discuția contabili si experti contabili
Sunteti geniala sitimata doamna davidg!
Răspuns la discuția Achizitii intracomunitare
O firma platitoare TVA trimestriala achizitioneza marfa din Italia in scopul revanzarii ei in valoare de 150 euro. Tva-ul de pe factura este de 10%, respectiv 20%! Se deduce TVA-ul sau nu ? Multumesc!
Cel mai bun raspuns domnul elis!
Buna ziua! sunt nou pe aici as avea nevoie da ajutorul vostru!
am cumparat o masina din 2001 din Germania la sfarsitul lunii octombrie pentru nevoile firmei . Sunt platitor de TVA trimestrial . Rog foarte mult daca cineva ma poate ajuta: ce declaratii sa depun la Administratia financiara si cand? Firma care mi-a vandut-o este platitoare de TVA pe factura nu este TVA iar Furnizorul care mi-a vandut-o este platitor de TVA ???

Multumesc