avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate markgherca

Activitate markgherca

Răspuns la discuția justitia romana
Va multumesc pentru sfaturi, as dori insa sa va mai intreb daca mai este necesar sa continui la vreo institutie din Romania, avand in vedere rezolutiile la indigo ale parchetului, judecatoriei si tribunalului Neamt si anume au fost deacord cu rezolutia politiei, cea de "neancepere a urmariri penale", cu toate ca am incercat sa le prezentam atat prin neregulile din procesul verbal, declaratii, schita, expertiza tehnica si altele. Multumesc.
Discuție justitia romana
Multumesc pentru sfat, dar vroiam sa spun ca detin dosarul si as vrea sa il postez pe forum(dar nustiu cum) pentru a ma putea sfatui mai mult, sa puteti vedea exact ceea ce cer.
Discuție justitia romana
Multumesc pentru sfaturi. Am primit rezolutiile parchetului, judecatoriei si tribunalului toate cu aceeasi rezolutie definitiva si irevocabila si anume de neincepere a urmaririi penale. Tot nu am primit raspuns la intrebarile adresate instantelor de ceea va rog sa imi spuneti cui ar trebui sa ma adresez in continuare sau cum sa procedez pentru a atasa dosarul pe forum.
Discuție justitia romana
Am contestat decizia de neancepere a urmaririi penale data de politie, decizie luata de acestia in urma anchetei cu privire la un accident de circulatie in care au fost implicate doua masini( un audi A6 si o Solentza condusa den tatal meu), chipurile provocat de tatal meu, in urma caruia el a murit. Accidentul a avut loc in afara localitatii pe un drum european, politia a dedus ca tatal meu nu sa asigurat la intoarcerea autoturismului cu toate ca era noapte, iar el avea experienta de 30 ani si totusi politia in urma declaratiilor contradictorii dintre cei implicati si martori a considerat ca tatal meu se face vinovat, cand ma refer la declaratii contradictorii precizez ca declaratiile sotilor din masina Audi sunt diferite, declaratiile martorilor nu spun nimic despre cum sa produs accidentul asta ca preambul la neclaritatile din dosar aici ma refer la felul in care sau executat masuratorile(schita de la fata locului neavand toate elementele masurate cu toate ca erau materializate, fotografiile neclare, lipsa cele cu aparatele de bord, expertiza tehnica ulterioara sa facut fara masuratori ci doar prin vizualizare si prin precizarile facute de un martor care nu a fost prezent in momentul producerii accidentului conform declaratiilor sale din dosar si as putea continua. Totusi au dedus ca Audi avea o viteza de doar 90 km la ora cu toate ca in raportul de expertiza la care am facut contestatie nu sunt elemente clare ci presupuneri si aproximari. Procesul-verbal, schita, declaratiile arata altfel sau mai bine zis au puncte nerezolvate, neelucidate, totusi parchetul, judecatoria, inclisiv tribunalul au fost deacord cu propunerile politiei. La acest proces avem avocat, insa o alta parere ne-ar ajuta. Ce vreau sa stiu este cui trebuie sa ma adresez in continuare? Multumesc.
Răspuns la discuția Asigurarea creditelor
Multumesc pentru sfaturi,dar mai am de adaugat ca,banca a chemat-o pe mama si ia propus sa preia contractul.Nu stiu daca dintro pensie de 590 Ron poti plati o rata de 620 Ron,cum banca ia recomandat mamei?Sau ce sa inteleg prin faptul ca dupa mai multe discutii cu banca,in care noi am sustinut ca nu suntem obligati sa platim creditul, conform contractului, aceasta a inceput sa ii recomande sa plateasca cat are,cat poate in ziua scadenta a fiecarei luni.Banca a mai mentionat ca nu poate reesalona creditul pe o perioada care sa permita platirea ratei luind in considerare pensia mamei.Mi se pare suspect faptul ca banca nu a pomenit nimic si de ceilalti mostenitori avand in vedere ca nu sa facut succesiunea.Chiar la intrebarea noastra "cine va plati creditul sau in caz de neplata pe cine va trage la raspundere in cazul neplatii?", raspunsul lor a fost "de regula pe sotie".Astept sfaturile voastre.Multumesc.