avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1903 soluții astăzi
Forum Activitate Mirela Predan

Activitate Mirela Predan

Buna ziua,


As vrea sa-mi depun dosarul pentru plata indemnizatie crestere copil si as vrea sa stiu de unde pot obtine noul model de adeverinta de venit pentru persoanele care obtin venituri din activitati independente?

Cu stima,
Mirela Predan
Sunt insarcinata in luna a 8-a. Nu am stiut de acest contract de administratie. Credeti ca mai am timp sa fac acest contract astfel incat sa pot beneficia de indemnizatie de crestere copil? Cele 126 de zile de concediu de maternitate vor expira undeva la inceputul lunii martie. In decurs de 60 dse zile pot depune dosarul pentru indemnizatia de crestere copil.
Imi puteti spune mai concret cum sa procedez:
- unde gasesc un formular de contrat de administrator
- unde se depune si se inregistraeza contractul
- cum voi fi platita ca administrator.

Precizez ca eu deja figurez ca administrator si asociat in documentele firmei, doar ca nu am stiut de acest contrat de administrare.

Multumesc mult,
Cu stima,

Mirela Predan
Multumesc mult pentru raspuns!
In sfarsit m-a lamurit cineva!
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. Situatia este urmatoarea: eu sunt asociat si administrator la o societate comerciala. Vreau sa stiu daca venituriel incasate pe firma, care sunt impozabile, intra in categoria venituri din activitati independente si pot fi luate in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului.

Multumesc mult,
Mirela P
Buna ziua,

Din pacate am si eu aceesi intrebare si inca nu am primit nici un raspuns care sa ma lamureasca. Concret, veniturile din dividende (care sunt impozabile) se iau sau nu in calcul la stabilirea valorii indemnizatiei?

Multumesc mult,

Mirela
Buna ziua,


Am inteles ca la acordarea indemnizatiei pentru ingrijire copil sunt luate in calcul si veniturile comerciale impozabile - veniturile din fapte de comert ale contribuabililor, din prestari de servicii, altele decat cele obtinute din exercitarea profesiilor libere, precum si din practicarea unei meserii.
Concret, as vrea sa stiu daca in aceasta categorie intra si veniturile incasate pe o societate comerciala la care sunt asociat si administrator.

Cu stima,
Mirela Predan
Multumesc pentru raspuns dar din pacate nu m-ati ajutat deloc. Ordonanta de Urgenta am citit-o doar ca nu imi este clar, de aceea am apelat la dumneavoastra.
Intrebarea era:
In media veniturilor realizate in ultimele 12 luni, pot intra, pe langa salarii si veniturile impozabile inregistrate pe o societate comerciala la care sunt asociat si administrator (parte dintre aceste venituri provin din activitati prestate pentru societatea comerciala la care sunt angajata - unii angajatori recurg la acest artificiu pentru a fi scutiti de anumite taxe).

Multumesc,
Dana
Buna ziua,

Am o nelamurire in ceea ce priveste veniturile ce se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei de crestere a copilului.
Am inteles ca se iau in considerare venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit Codului fiscal.
Situatia mea este urmatoarea: sunt angajata la o societate comerciala din anul 2005 fara intrerupere - cu salariu minim pe economie. Pentru a nu plati taxe si impozite la stat, angajatorul mi-a propus sa-mi plateasca anumire comisioane si prestari servicii pe o societate comerciala la care sunt asociat si administrator.
Societarea are 2 asociati (dintre care unul sunt eu) si a inregistrat venituri si din alte activitati decat cele care au fost prestate catre societatea comerciala la care sunt angajata cu carte de munca.
Intrebarea mea este urmatoarea: Pot fi luate in calcul si aceste venituri impozabile (pentru care exista contracte si facturi emise) care au fost prestate pentru societatea la care eu sunt angajata cu contract de munca?
Precizez ca la societatea comerciala la care sunt asociat si administrator nu sunt angajata cu carte de munca.

Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra!
Va multumesc anticipat!

Dana P.