avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate carmen_marcela

Activitate carmen_marcela

Discuție taxe succesiune
Buna ziua. V-as ruga sa imi spuneti dace exista o diferenta de taxa notariala atunci cand se face succesiunea in primele 6 luni sau in 24 de luni sau dupa 24 de luni dupa decesul unuia dintre parinti. Pentru exemplificare am putea sa luam o suma rotunda de 100. 000 de euro.
Daca parintele supravietuitor are certificat de handicap psihic (Alzeimer) si este internat intr-un camin, poate fi trecut ca si mostenitor fara a fi prezent la biroul notarial? Multumesc mult.
Elis, sunteti uluitor! Nici nu am terminat bine de postet intrebarea si am primit deja raspunsul dumneavoastra! Va multumesc pentru lamurire. Cu stima si multumiri, Carmen Marcela
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema. Tinand cont de faptul ca suspendarea CIM s-a facut, in cazul meu, dupa efectuarea celor 126 zile de concediu pentru sarcina si lehuzie, pentru perioada aceasta (aproximativ 4 luni) am dreptul la zile de CO? Mie mi s-a acordat, anul trecut CO doar pana la data intrarii in conc. de maternitate, cu toate ca si in acesta perioada am avut CIM in vigoare, adica nu era suspendat. Care este temeiul legal? Va multumesc.
Multumesc pentru raspuns. Suma respectiva se trece pe statul de plata aferent lunii respective, alaturi de venitul lunar al colegilor mei, care, in aceasta luna include drepturile salariale eferente lunii trecute plus al 13-lea salar? Care este baza legala conform careia se face plata?
Da este vorba despre al 13-lea salar, care la noi in firma se acorda in functie de performanta, pe baza unui punctaj si care se numeste "bonus salarial" pentru anul precedent. Mi-a fost calculata valoarea acestui bonus pentru cele 5 luni lucrate inainte de a intra in concediul pentru sarcina si lehuzie dar mi s-a spus ca avand contractul de munca suspendat nu se poate face aceasta plata pana la data reluarii raporturilor de munca, adica iulie 2010 (teoretic cel putin). As vrea sa stiu cum se poate face aceasta plata, pentru ca nu imi este deloc indiferent daca primesc acesti bani in martie 2009 sau in iulie 2010. Multumesc.
Ce intelegeti prin "actiune" si unde trebuie inaintata? Multumesc.
Sunt in concediu crestere copil pana la 2 ani incepand cu data de 06.10.2008 (contract de munca suspendat). In cadrul firmei unde lucrez acum se plateste "bonusul salarial" in functie de performanta pentru anul 2008, un fel de al 13-lea salar pentru anul precedent. Mi s-a comunicat ca avand contractul de munca suspendat temporar nu exista cadru legal pentru a-mi fi virat bonusul aferent perioadei lucrate pana la intrarea in concediu de maternitate (01.06.2008), cu toate ca valoarea acestuia a fost calculata. Va rog sa ma ajutati, daca cunoasteti vreo modalitate prin care sa imi poata fi virati banii.
Multumesc.