Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxe succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxe succesiune

Buna ziua. V-as ruga sa imi spuneti dace exista o diferenta de taxa notariala atunci cand se face succesiunea in primele 6 luni sau in 24 de luni sau dupa 24 de luni dupa decesul unuia dintre parinti. Pentru exemplificare am putea sa luam o suma rotunda de 100. 000 de euro.
Daca parintele supravietuitor are certificat de handicap psihic (Alzeimer) si este internat intr-un camin, poate fi trecut ca si mostenitor fara a fi prezent la biroul notarial? Multumesc mult.
Daca sufera de alzheimer va trebui sa formulati o actiune in instanta avand ca obiect punere sub interdictie si numire turore.
Referitor la taxe, acestea cresc dupa primii 2 ani de la deces. 1% din valoarea bunurilor mostenite, impozitul catre stat.
Daca se împlinesc 2 ani de la deces, in afara de taxele notariale veti avea de achitat catre stat și un impozit de 1% din valoarea masei succesorale.
La dezbaterea succesiunii este obligatorie prezenta tuturor moștenitorilor. In cazul dvs, trebuie să o puneti pe mama sub interdicție și să obțineți o curatela speciala prin care este desemnată o altă persoană să o reprezinte la dezbaterea succesiunii. Nu dvs, căci fiind amândoi moștenitori este contrarietate de interese.