avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Activitate catalina198619

Activitate catalina198619

Discuție Prescrie
Fratele meu a facut un credit de nevoi personale in data de 05/2005 si nu a mai putut rambursa creditul in intregime.A primit o somatie de plata cu titlul de executare silita in data de 01/2009 iar in data de 02/2010 a primit alta somatie.Astazi a primit un telefon de la o firma de recuperare ca sa cada la o intelegere amiabila si sa plateasca in rate imprumutul.Am citit ca dupa 3 ani se prescrie creanta, dar si ca exista anumite cazuri in care se intrerupe acea prescriere.Nu am inteles foarte bine si v`as ruga daca se poate sa ma lamuriti si pe mine.Daca in tot acest timp el a primit in fiecare an cate o somatie de plata asta inseamna ca termenul de prescriptie s-a intrerupt?
Daca sunt in postnatal, pot tine contabilitatea de gestiune la o firma prin conventie civila?

Va multumesc!!
Va multumesc frumos pentru raspuns, dar as mai avea o problema..daca puteti sa`mi spuneti va rog daca imi pot lua cele 126 de zile prenatal, si unde ar trebui sa ma adresez si ce acte mi`ar trebui. Va rog sa nu uitati ca lucrez ca PFA.Am discutat cu managerul sucursalei unde lucrez ca sa stau mai putine ore la munca si aceasta mi`a spus ca imi pot da demisia daca doresc.Problema este ca eu sunt platita pe baza de comision, daca am activitate iau salariu daca nu...V`as ruga din suflet sa`mi spuneti cum ar trebui sa procedez ca sa fie mai bine.

As dori sa mai adaug ca nu am platit nici o contributie la stat pana acum, doar cei 10% care s`au oprit la sursa.Restul am inteles ca trebuie sa platim in momentul in care ni se elibereaza o adeverinta cu toate salariile pe 2008.Am citit cateva articole din care reieseau ca trebuia sa ma inscriu la Casa de Asigurari de Sanatate.Sunt un pic buimacita.M`am dus si la Camera de Munca dar nu m`au lamurit deloc fetele de acolo. Nici ele nu stiam exact.As dori sa fiu sigura 100% de ce trebuie sa fac si ce trebuie sa platesc.Imi cer scuze daca sunt un pic insistenta, dar...nu stiu ce sa fac.

Va multumesc ptr intelegere!
Buna ziua!

Eu lucrez ca PFA din data de 04.02.2008 si sunt insarcinata in 4 luni, din salariu mi se opreste la sursa 10% impozit pe venit, iar ce`i 6% ii platesc eu in baza adeverintei, iar adeverinta cu veniturile pe anul 2008 mi s`a comunicat de la colaborator ca mi se elibereaza in luna mai, cand ar trebui sa nasc.
As dori sa adaug ca din data de 01.05.2007 pana in data de 04.02.2008 am lucrat cu contract de munca.
As dori sa stiu daca beneficiez de indemnizatie si ce ar trebui sa fac (ce taxe trebuie sa platesc si ce acte imi trebuiesc pentru dosar) tinand cont de faptul ca adeverinta cu salariile mi se elibereaza in luna mai si nu`mi pot plati impozitele la timp, si nu am declarat nici un venit estimat.

Va multumesc anticipat !!