avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate lyzuca

Activitate lyzuca

Răspuns la discuția suspendarea contractului de munca
multumesc, voi face si acest lucru. niciodata nu contest ce am gresit. dar ce nu am gresit ,voi contesta .
Răspuns la discuția suspendarea contractului de munca
va multumesc pt raspuns, dar va rog sa-mi spune-ti si in ce conditii si temeiul legal ,in care se produce suspendarea c.i.m.
in cazul meu , am spus , conducerea a cerut suspendarea c.i.m. stiind ca nu am avut cum sa intru in sediu , fara sa trimita vreun reprezentatnt sa-mi pot desfasura activitatea
cu stima si respect va multumesc din nou
Răspuns la discuția suspendarea contractului de munca
da se poate e adevarat , dar in anumite conditii. eu mi-am depus demisia pe data de 05/01/2009 , am mentionat ca demisionez cu acea data ,am trimis-o prin fax si recomandat , pt ca sediul institutiei e la 300-400 km , de locul meu de munca. la locul meu de munca nu am avut acces intrucat nu era nimeni si nici eu nu aveam cheile. am procedat la trimiterea demisiei ,dupa care am sunat seful de centru si i-am spus ce am facut, iar dumnealui mi-a spus sa astept intrucat nu stia ce sa spuna. am mai revenit cu un telefon , si am primit aceeasi replica . am asteptat. am fost sunata pe la ora 15 ,00 spunandu-mi ca demisia cu invocarea art 55 nu e aprobata . eu invocasem si art 79 , cel cu preaviz. mi s-a mai spus ca voi primi o scrisoare acasa. bun am inteles ca sunt in preaviz. astazi am primit scrisoarea si aici am gasit scris ca de fapt mi-au suspendat c.i.m deoarece nu m-am prezentat la locul de munca. m-am prezentat ,dar la o usa inchisa . si la insistentele mele telefonice , nu mi s-a dat nici un raspuns. ce pot face ?
va multumesc
Răspuns la discuția suspendarea contractului de munca
multumesc pt raspuns.
se poate suspenda contractul de munca ,dupa ce s-a depus demisia ?
Răspuns la discuția preaviz in cazul demisiei
Imi cer scz daca am gresit ceva d-le ELIS.. a fost involuntar
Răspuns la discuția preaviz in cazul demisiei
Nu este stabilita nici o sanctiune displinara,mi s-a comunicat vrebal sa ma prezint in alta localitate,dar nu stia sigur daca e bine,mi-a spus ca ma v-a suna sa-mi comunice,insa nu a mai sunat. Eu ma voi prezenta maine la locul de munca mentionat de seful de centru, si daca voi avea nelamuriri va voi contacta.


Va multumesc pt amabilitate
Răspuns la discuția preaviz in cazul demisiei
Va multumesc. Am inteles. Eu am scris in demisie art.79 alin7 ....dar nu stiu ce raspuns voi primi. Referitor la locul de munca pana la expirarea preavizului ? se poate sa ma trimita in alta localitate si alt loc de munca decat cel avut pana la demisie ? locul meu de munca e intr-o localitate ,iar seful de centru ma trimite in alta localitate.
Tin sa va multumesc celor care dati consultanta aici pe site. Ne este de un real folos. Mi-am depus demisia , insa nu mi s-a aprobat conform art.55 ... cred ca v-a fi conform art 79... spun cred ,pt ca nu am primit raspunsul scris,ci doar am fost anuntata telefonic ,si mi s-a comunicat ca nu s-a aprobat demisia mea , si ca trebuie sa merg la munca in continuare.Vreau sa stiu daca v-a fi un preaviz, in aceasta perioada trebuie sa-mi desfasor activitatea la locul meu de munca sau un altul ? pot beneficia de reducere a prgr de lucru ? citisem undeva ca se poate lucra 4 ore si restul pt a cauta un alt loc de munca..
va multumesc anticipat
problema mea este urmatoarea: lucrez intr-o casierie si s-a constatat o lipsa de bani in luna dec. care a fost recuperata de angajator. la momentul respectiv mi s-a spus sa-mi dau demisia incepend cu 05.01.2009 si totul v-a ramane asa. eu nu am depus atunci ,am intrat in C.M. . am avut si o spitalizare de 5 zile, pt ca socul a fost pt mine mare si nu ma simteam bine. sefii mei nu voiau sa-mi dea adeverinta medicala decat in schimbul demisiei , iar eu le-am spus ca o voi da dar dupa ce revin din concediu medical. seful a facut sesizare directorului, sesizare de care eu nu stiu ce contine, si am primit o instiintare de la sediu , ca nu mi se iau in calcul certificatele medicale decat dupa o analiza la casa de asigurari de sanatate, si dupa ce voi reveni v-a fi o sedinta in vederea luarii unei decizii disciplinare. in conditiile astea as vrea sa stiu , eu mai pot depune demisia ? fara sa mai fiu nevoita sa mai particip la sedinte,sau nu mi-o vor lua in calcul ?