avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1058 soluții astăzi
Forum Activitate Stefania26

Activitate Stefania26

Va multumesc frumos pt raspuns .Asa este o piesa accesoriu a unui mijloc fix ,aveti dreptate (voi modifica receptia ) !O zi placuta !
Buna ziua ,
Am cumparat pt o semiremorca un kit hidraulic de basculare in val de 4500 lei ,nu stiu exact in ce categ sa il introduc, ar fii ok la 2131 ?iar la amortizare nu stiu la ce clasa sa il pun. Va multumesc !
Răspuns la discuția Incadrare mijloc fix
Va multumesc pt raspuns ,dar nu cred ca o pot pune pe investitie si sa maresc valoarea cladirii deoarece firma isi are sediul intr-o casa inchiriata prin contract de comodat .Cabina de dus este montata in sediul firmei si este folosita pt activitatea firmei.:-/
Buna ziua,
S-a achizitionat pe firma o cabina de dus in valoare de 1850 si nu stiu exact pe ce cod .Oare e corect sa o pun 2.1.24.7?Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns.:)
Adica trebuie sa platesc tva aferent acestei facturi de 24 %???:O
Buna ziua ,sunt inregistrat in ROI si am achizitionat din Ungaria de la o firma (care e inregistrata si ea in ROI ) piese auto in valoare de 1365 euro .Unde trec in decontul de tva aceasta factura?
Răspuns la discuția D101
Va multumesc pt raspuns,dar am o nelamurire.Daca trec la randul 5 sec.C in D101 1702 cat am decl.prin formularul 100 imi da de recuperat 52 de lei.??!!Daca trec impozitul min de 1650(cat ar fii fost pe 3 trim ) imi da 0 lei.Cum este corect sa trec la randul 5?
#-o
Discuție D101
Buna seara ,
va rog un sfat la urmatoarea situatie :
trim I imp.minim 550 achitat 550
trim II imp.minim 550 achitat 550
trim III imp.pe profit 566 achitat 566 ,deci in formularul 100 am declarat 1666 lei.Aici am calculat gresit impozitul pe profit si voi face rectificativa la sept.2010 cu 602 cat este corect impozitul pe profit ,v-a rezulta imp.declarat in 100 de 1702 .
In d101 imi da de rec.(asta dupa ce voi merge maine cu rectificativa ) 52 de lei .
Pt.per.fiscala 01.10.2010-31.12.2010 am pierdere :
V=15.189 lei
ch.=16.610 lei
Deci am pierdere la trim.IV de 1421 ,in D101 la rd.7 v-a ramane 0? iar cu cei 52 de lei din prima perioada fiscala voi face NC cu minus?
Am tot citit prin topic ,dar nu am gasit o situatie ca a mea.....la ora asta nici cu ochelari nu mai vad bine.....
Răspuns la discuția Impozit pe profit
Va multumesc din suflet pt ajutor!!!:):)