avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate Alin Gheorghe

Activitate Alin Gheorghe

Răspuns la discuția perioada vizita minor dupa divort
ma scuzati, dar comportamentul meu fata de el in acesti ani a aratata nu sunt deloc o persoana incorecta sau neintelegatoare. tocmai de aceea a profitat si o face in continuare. nu intentionez sa fac altceva decat sa-l responsabilizez. imi e tot mai greu sa ma descurc singura si nu mi se pare corect fata de fiul meu sa stau cu mainile in san asteptand ca fostul meu sot sa-si demonstreze "grija si dragostea" fata de fiul lui. cer doar drepturile prin lege ale fiului meu.
multumesc
Răspuns la discuția perioada vizita minor dupa divort
oricum, multumesc tuturor de ajutor! in principiu, va trebui sa ma adresez unui avocat in vederea rezolvarii in instanta. multumesc din nou!
Răspuns la discuția perioada vizita minor dupa divort
ma scuzati, dar ce dovezi? am chiante de la oficiul postal de fiecare data cand mi-a trimis pensia, pron e-mandat. nu a vrut altfel. din pacate, cel putin pe chitantele mele nu rezulta data( am observat in urma cu cateva zile uitandu-ma prin acte). oricum, ma gandesc ca el cand a pus banii a completat acel formular , inclusiv data.
in legatura cu vacanta fiului meu, ma simt intre ciocan si nicovala. tin ca fiul meu sa-si cunoasca tatal ( eu nu l-am cunoscut pe al meu) , dar imi e si teama ca fostul meu sot are alte planuri.
Răspuns la discuția perioada vizita minor dupa divort
multumesc de sfaturi. inca o nelamurire as avea. din informatiile primite am inteles ca va trebui sa fac plangere. problema este ca el figureaza inca domiciliat in timisoara la adresa mamei lui, ori el locuieste la slobozia. nu stiu adresa din slobozia pt ca refuza sa mi-o dea atat el cat si familia lui. daca nu se va prezenta la proces exista sanse sa se rezolve plangerea mea?
mentionez ca am incercat sa vorbesc cu el telefonic ( nu ne-am mai vazut din decembrie 2005) legat de obligatiile lui fata de fiul nostru,am incercat chiar sa-i propun sa trimita cate ceva copilului din cand in cand daca nu vrea sa trimita bani, dar nici nu a vrut sa auda. mi-a zis clar ca nu vrea. am incercat din ianuarie 2008 pana azi , amiabil, o solutie. dar nu am cu cine. as incerca sa-l inteleg daca nu ar avea bani ( desi nu e corect pt fiul nostru ) dar ori de ori s-a intors de la tatal lui, fiul meu a venit cu haine si incaltaminte de firma, jucarii foarte scumpe ( ex. numai un trening si o pereche de adidasi faceau cat pensia pe o luna) cu toate ca se stie ca copiii au nevoi mai mari decat hainele de firma, cum ar fi medicamente , plata gradinita, rechizite, hrana zilnica, etc, cheltuieli care ar trebui impartite intre noi. ori de cate ori i-am explicat, nu vrea sa auda. raspunsul lui e acelasi : vrei ca fiul nostru sa aiba de toate, imi dai mie custodia.
probabil, stiind ca imi este greu singura, cu un singur salar sa ma descurc, asteapta sa ajung a disperare iar atunci spera ca am sa cedez.
Răspuns la discuția perioada vizita minor dupa divort
multumesc tuturor de ajutor, paranoia n-as spune din moment ce am mai avut experiente negative ata cu el cat si cu mama lui ( el cu amennintari la adresa mea, mama lui cu tot felul de plangeri la protectia copilului-pana au dat-o afara acuzand-o de paranoia, ei controland de mai multe ori negasind nimic in neregula).
lamurind acest aspect, tin sa precizez ca ma incapatanez sa mentin legatura cu fostul sot si familia acestuia de dragul fiului meu, care nu are nici o vina si merita sa-si cunoasca tatal.
nu am sa inteleg niciodata indarjirea fostului meu sot si a familiei lui in a crea probleme. din ianuarie 2008 nu a mai contribuit cu nimic la crestere si educarea lui. anul acesta in februarie a trebuit sa ma milogesc vreo 2 saptamani de el sa ma ajute financiar pt o interventie chirurgicala necesara fiului nostru ( mi-a trimis 400 lei) apoi in urmatoarea luna din nou pt cheltuieli diversr, medicamente , recuperare etc. dupa aceate evenimente, nimic. legat de pensia alimentara imi spune ca nu vrea sa-mi trimita bani pt fiul nostru, sa ma descurc cum m-am descurcat si pana acum.
ce pot face? pot sa il dau in judecata pt toata perioada in care nu mi-a platit pensia chiar daca timp de 2 luni in acest an a contribuit la cheltuieli suplimentare?
imi spune tot timpul ca el bani pt fiul nostru lunar nu-mi va trimite niciodata si ca daca vreau ca fiul nostru sa nu duca lipsa de nimic sa il las in intretinerea lui.
buna seara!
in trecut am mai avut probleme si cu ajutorul vostru le-am rezolvat! sper ca ma puteti ajuta si in acest caz:
sunt divortata din aprilie 2006, copilul rezultat in urma casatoriei, atunci in varsta de 3 ani, mi-a fost incredintat spre crestere si educare. perioadele de vizita au fost stabilite de catre instanta, pensia alimentara am stabilito impreuna cu sotul meu ( printr-o intampinare trimisa, nu s-a prezentat la nici una dintre infatisari neaflandu-se in tara) in valoare de 100 euro lunar.
timp de 18 luni mi-a trimis pensia alimentara, neregulat si incomplet, dar m-am multumit si asa, decat deloc. dupa aceasta perioada a refuzat complet sa mai contribuie la cresterea copilului. ori de cate ori mi-a cerut i-am lasat sa petreaca cat mai mult timp impreuna, asta insemnanad o data pe an in medie. acum fiul meu in varsta de 6 ani a petrcut pastele impreuna cu tatal lui in acest an. totul decurgand bine, fostul sot mi-a cerut sa-l las pe fiul nostru pe toata durata vacantei de vara impreuna ( mentionez ca locuieste la slobozia). fiului meu nu-i displace ideea, mai ales ca i-a simtit lipsa mult timp iar de paste s-a simtit bine la el.
in sentinta de divort se mentioneaza dreptul tatalui de al lua la el pe perioada vacantei de vara timp de o luna. intrebarea mea este: daca decidem impreuna sa-l tina mai mult decat perioada stabilita de instanta, eu, ca mama si tutore legal incalc in acest fel aceasta hotarare? intreb acest lucru deoarece , desi este un tata bun si nu i-ar face rau direct fiului nostru, ma ameninta in continuu ca imediat ce i se va oferi ocazia ma va da in judecata pt a obtine custodia fiului nostru.
imi e teama ca nu cumva sa ma acuze dupa o luna ca mi-as fi abandonat fiul sau ceva de acest gen ( am fost avertizata de aceasta posibilitate). m-am informat daca se poate face vreo hartie la notar care sa redacteze acest plan de vacanta al lui cu fiul meu, dar dupa cate am inteles acest lucru nu e legal, neputandu-se face un act la notar care sa treaca peste o hotarare judecatoreasca.
ce ma sfatuiti sa fac? m-am rugat mult timp ca relatia dintre ei sa se imbunatateasca, dar mi-e teama ca fostul meu sot se va folosi de orice poate fi interpretabil pt a dobandi el custodia fiului nostru. ce pot face?
multumesc!
buna ziua!
o intrebare va rog: daca un angajat de-al meu are datorii la o firma de recuperare datorii, firma unde lucreaza ( adica firma mea ) e obligata sa-i puna poprire pe salar angajatului daca i se cere de catre firma de recuperare? daca da, si acest lucru nu se intampla, eu ca firma ce fel de riscui imi asum?
multumesc
Răspuns la discuția calcul somaj
multumesc
Discuție calcul somaj
buna ziua! o intrebare va rog...cum se calculeaza indemnizatia de somaj? de exemplu eu am avut salar brut 1750 in cim , net in jur de 1450-1600 ( includeau ore suplimentare ). am auzit ceva de 75 %, dar din care salar? al meu, mediu sau minim pe tara ? si cam care este valooarea lui? intr-un cuvant, ce valoare are aceasta indemnizatie?
multumesc!
Răspuns la discuția recuperare datorii
multumesc