avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate arh_hadi

Activitate arh_hadi

arh_hadi a scris:

Desigur ca am vina, tocmai de asta am postat aici ca sa nu mai faca si altii ca mine.

Problema este ca anul trecut am avut un control de la Garda Financiara si am luat amenda pentru ca pe langa Registrul de Casa in care aveam trecut ca sold initial banii pe care ii aveam in casa de dimineata in plus fata de vanzari , "contabila" nu mi-a spus ca trebuie sa fac si o dispozitie de plata prin care depun acei bani in casa... Am pus-o pe seama ca sunt absurzi astia de la GF si se leaga de orice...
Dar acum cei de la Finante au descoperit neconcordante destul de mari la TVA si la prima vedere greseli de genul ca unii furnizori aveau CIF -ul gresit in evidenta mea si deci tva-ul nu avea cum sa se potriveasca cu inregistrarile la nivel national... Asta denota cu cata atentie a lucrat fata mea...

Acum eu o sa trebuiasca sa corectez aceste greseli si daca nu am un contract cu ea prin care sa se simta obligata sa lucreze responsabil ea nu are nici o treaba...

V-am mentionat ca mi-a zis plina de tupeu ca ma ajuta sa imi fac contract cu o firma care o stie ea... "dar ma costa",,,, Stiti, de parca 2 ani de zile contabilitatea a fost gratis ...

Oricum, va multumesc mult pt raspunsuri



Individa care s-a dat drept contabila si cel care i-a semnat bilanturile mi-au cerut 2000 de euro ca sa semnam un contract si sa imi repare prostiile care le=a facut in declaratia 394.
Bineinteles ca nu o sa le dau, dar as vrea solutii cum sa ii dau in gat undeva.... la o autoritate
Desigur ca am vina, tocmai de asta am postat aici ca sa nu mai faca si altii ca mine.

Problema este ca anul trecut am avut un control de la Garda Financiara si am luat amenda pentru ca pe langa Registrul de Casa in care aveam trecut ca sold initial banii pe care ii aveam in casa de dimineata in plus fata de vanzari , "contabila" nu mi-a spus ca trebuie sa fac si o dispozitie de plata prin care depun acei bani in casa... Am pus-o pe seama ca sunt absurzi astia de la GF si se leaga de orice...
Dar acum cei de la Finante au descoperit neconcordante destul de mari la TVA si la prima vedere greseli de genul ca unii furnizori aveau CIF -ul gresit in evidenta mea si deci tva-ul nu avea cum sa se potriveasca cu inregistrarile la nivel national... Asta denota cu cata atentie a lucrat fata mea...

Acum eu o sa trebuiasca sa corectez aceste greseli si daca nu am un contract cu ea prin care sa se simta obligata sa lucreze responsabil ea nu are nici o treaba...

V-am mentionat ca mi-a zis plina de tupeu ca ma ajuta sa imi fac contract cu o firma care o stie ea... "dar ma costa",,,, Stiti, de parca 2 ani de zile contabilitatea a fost gratis ...

Oricum, va multumesc mult pt raspunsuri
Buna ziua!

Imi este si jena de situatia in care sunt si pe care o sa v-o relatez. Va sfatuiesc sa NU faceti ca mine, sa nu mergeti pe incredere, ca il stiti pe contabil de la un prieten si sa sariti peste etapa semnarii contractului.

La sfarsitul lui 2009 mi-am deschis un minimarket si am cautat pe cineva sa imi tina contabilitatea. O colega de-a mamei de serviciu (care si ea tine contabilitate la n firme tot asa fara a fi autorizata si cu care nu doream sa colaborez) mi-a recomandat pe o doamna...
Eu ca o proasta (imi cer scuze, dar e cuvantul cel mai potrivit) am zis ca este o cunostinta si cum ea nu avea nici PFA mi-a zis sa nu semnam contract ca ea mai tine si alte firme si nu au fost probleme.
La inceputul lui iunie (a.c.) am decis sa vand acest magazin si am depus actele pentru cesiune. Bineinteles ca Finantele s-au opus acestei proceduri pe motiv de neconcordanta la TVA.
Am rugat-o pe d-na contabila sa fie prezenta atunci cand vine controlul de la Finante ca doar ea stie cel mai bine ce a facut acolo si contabilitatea nu este profesia mea. Atunci mi-a spus ca de fapt ea nu are drept de semnatura si ca nu poate sa ma ajute cu nimic.
Am fost sincera cu cei care au venit in control ca doar aveau nevoie de numele contabilei si au fost chiar cumsecade oamenii, nu mi-au trantit amenda, mi-au zis sa incerc sa o conving pe individa asta sau pe cine ii semneaza ei bilanturile sa imi faca un contract. Am aflat ca daca nici dupa acest control nu se va rezolva aceasta neconcordanta la TVA amenda este de 14. 000 RON :stunned::stunned::stunned::stunned:
Am vorbit cu individa, cu calm si respect, mi-a zis ca sa ii fac contract de munca, dar oricum pentru ca nu l-am declarat la timp amenda la ITM este de la 3500 - 5000 RON.
Am insistat macar sa imi gaseasca pe cineva sa se bage sa faca bilantul corect si sa imi faca un contract si sa rezolv si individa a avut tupeu sa imi mai si zica "ca o sa ma coste"...

Eu ei i-am platit lunar 300 RON, atat mi-a cerut, nu am ales-o pt ca era ieftin , doar pt ca mi-a fost recomandata de alta ca ea...


Stiu ca situatia este penibila, dar ce as putea sa fac in aceasta situatie?
Inca o data va atentionez, indiferent cine pe cine va recomanda, ca e ruda, ca e prieten nu faceti nimic fara contract ca sunteti luati de fraieri si sunteti buni de plata.


Asa ca o consolare, credeti ca as putea sa ii fac plangere la Politie sau ce as putea sa ii fac? Ca as vrea sa aiba si ea o problema dupa cate mi-a cauzat mie. Nu sunt genul de om sa o jignesc sau sa o agresez fizic (desi simt nevoia sa ii trosnesc una #-o )
Am un minimarket si anul trecut am instalat un aparat paypoint. La incheierea contractului a trebuit sa le emit un bilet la ordin de 7000ron. Ulterior am aflat ca altor persoane nu li s-au cerut acestor bilete la ordin. Deseori s-a intamplat ca aparatul sa piarda semnal, trebuia sa sun la ei si a doua zi abia remediau situatia. In plus trebuia sa merg la banca de 2 ori pe saptamana sa depun banii - practic dupa un an de drumuri la banca si de telefoane - castigul meu a fost 2, 6 RON (dol lei si saizeci de bani)
De doua ori mi s-a intamplat sa vina clienti care s-au plans ca plata lor nu a ajuns la furnizori. Unul dintre clienti platise 1200 ron si plata lui nu a fost inregistrata.la furnizorul respectiv. Domnul nu mai avea nici bonul emis de aparatul meu. Sun la Paypoint si domnisoara de la telefon imi spune ca nu poate sa il ajute cu nimic, ca ei nu inregistreaza numele clientului nici numarul facturii . L-am rezolvat pe om uitandu-ma pe camerele de supraveghere si afland ora exacta cand a venit si suma, abia atunci au putut sa imi confirme ca plata a fost facuta. Dar nu am primit nicio explicatie de ce paypoint nu a virat banii catre furnizor timp de 2 saptamani. Imi pare rau ca nu am renuntat la aparat atunci.#-o#-o
Acum am avut o problema cu o amenda la garda financiara #-o si am intarziat plata catre paypoint cu 2 saptamani. Suma restanta era 3000 ron, din care am platit 1500 de ron la data corespunzatoare.
Fara niciun avertisment s-au dus la banca cu biletul de ordine si norocul meu ca nu am avut banii in cont, fiind un minimarket nu folosesc contul bancar. Au cerut suma de 7000 de ron, am fost contactat de banca, nu de ei. Sun la paypoint si imi spune ca pentru 15 milioane intarziati 2 saptamani singura cale e sa platesc la banca 70 de milioane si ei sa ii ia:O:O:O:O, apoi sa depun o declaratie si ei sa mi-i dea inapoi (nu am inteles exact cand) . #-o#-o

Buna ziua!
Acum 2 luni, in noiembrie mi-am infiintat o firma. Actele mi-au fost intocmite de un birou de avocatura, am platit onorariul aferent si mi s-a spus sa revin peste 2 saptamani sa iau factura. Am sunat de nenumarate ori si mi se spune sa revin mai tarziu, diverse scuze. Eu nu doresc decat factura sa o pot inregistra in contabilitate.
V-as ruga sa ma indrumati ce pot face si unde ma pot adresa in legatura cu acest abuz?
Se poate dovedi cazarea invitatului meu cu un contract de comodat pe numele firmei mele?