avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Activitate lory78

Activitate lory78

Răspuns la discuția orele suplimentare cu forta
in CIM spune clar 8h/zi - 40h/sapt
Poate cineva sa ne oblige sa stam peste programul de lucru amenintandu-ne ca ne da afara daca se afla ca nu suntem dispusi intotdeauna (eu as spune)....sau nu vrem(spun altii)?
Orele suplimentare nu se platesc...cica se recupereaza...dar nu sunt recunoscute mereu, sau pur si simplu nu poti sa le recuperezi(nu este timp efectiv)...
Atunci ce valoare are acel "ordin", fara a fi ceva oficial?
In urma acestei porunci, m-i s-a cerut sa semnez cererea cu preluarea sarcinilor acestuia, in perioada de la ....pana la....
Am refuzat verbal sa preiau aceste sarcini si tot verbal mi-a fost solicitat acordul, ca apoi sa semnez pe cererea de concediu a gestionarului, cum ca preiau sarcinile in perioada respectiva.
Apoi, constransa de insistente, am facut o sesizare sefului ierarhic, care imi cerea acest lucru, prin care i-am reamintit ca nu imi intra in atributii cf fisei postului, dar daca insista ca eu sa preiau sarcinile in perioada concediului de odihna a lui X, sa o faca in scris.
Acesta a scris pe sesizarea facuta de mine : "Sa preia sarcinile" si s-a semnat....



Multumesc!
Asa cred si eu....numai ca s-a facut abuz si mi-au impus asta.
Buna ziua!
Poti fi pus sa preiei sarcinile gestionarului in perioada concediului de odihna si in acelasi timp sa iti indeplinesti si sarcinile conform fisei postului?
Adica 2 functii in acelasi timp....
Precizez ca in fisa postului nu am o astfel de atributie si in plus, instructajul SSM si DSU difera de la o functie la alta.
Preluarea/predarea sarcinilor nu se face cu inventar (nici nu ar fi posibil...).
Care este partea mea de raspundere in acest caz?