avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Activitate silviapreda

Activitate silviapreda

Buna ziua,

M-ar interesa ce trebuie sa faca o persoana care si-a infiintat o intreprindere individuala (cu impozitarea venitului in sistem real) pentru a putea achita contributiile sociale (CAS, CASS, pensie, etc). Mentionez ca nu a mai fost angajat de aproximativ 2 ani cu carte de munca nicaieri. Se poate angaja pe sine in cadrul propriei II sau va trebui sa faca o serie de contracte separate cu institutiile implicate? Daca imi puteti spune si ce procente sunt pentru fiecare contributie in parte si daca se aplica la venitul brut real declarat la Finante?

Multumesc!
Multumesc pentru raspunsurile rapide. As dori sa mai intreb ceva: pot avea pentru intreprinderea individuala acelasi domeniu de activitate (conform codului CAEN) cu domeniul principal al SRL-ului?
Buna ziua,

Am un SRL pentru care sediul social este declarat la o anumita adresa (mentionez ca nu este punct de lucru) si as dori sa-mi infiintez o intreprindere individuala. Pot sa declar sediul social pentru intreprinderea individuala la aceeasi adresa?

Multumesc!
Buna ziua,

As avea o intrebare: cum poate o persoana iesita la pensie sa faca rost de actele doveditoare pentru sporul de vechime daca firma la care a lucrat (un S.A.) a fost dizolvata?

Multumesc!