avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate nadylive

Activitate nadylive

Buna ziua si La multi ani!
Am divortat in iunie 2009, cand fetita mea avea 4 luni. In urma divortului am obtinut custodia copilului. In acel moment sotul meu nu avea serviciu si mi s-a stabilit o pensie de 82 lei.Ulterior am aflat ca lucreaza la o firma pe post de director. Am deschis proces prin care am solicitat marirea pensiei. Dupa un an am obtinut majorarea pensiei si plata retroactiva pe 5 luni. Din nefericire am primit dupa 3 luni citatie prin care eram chemata in judecata pentru micsorarea pensiei deoarece fostul sot si-a pierdut locul de munca. Sumele datorate nu mi-au fost platite integral.
Ma intereseaza sa aflu daca pot solicita verificarea conturilor bancare si stabilirea pensiei in functie de sumele avute si nu de venitul actual care de fapt nu mai exista, mai ales ca nu si-a depus actele pentru somaj,deci e posibil sa lucreze pe undeva.Obisnuieste sa se angajeze in alte judete tocmai pentru a nu fi gasit la fortele de munca.
Pe de alta parte mai avem un proces prin care a facut recurs la sentinta prin care am obtinut marirea pensiei de la 82 la 736 lei.Trebuie sa ma mai prezint la acest proces, acesta fiind ,potrivit citatiei cu o zi inaintea celui de micsorare a pensiei?
Va multumesc anticipat!
Va rog sa ma lamuriti intr-o problema: din luna martie 2009 sotul meu a intrat in concediu de crestere a copilului. Deoarece nu ne mai intelegem am hotarat sa divortam.Cum trebuie sa procedez pentru a intra eu in concediu?(Copilul are 2 luni)
Răspuns la discuția Concediu de crestere a copilului
Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea i
ntrebare:daca intru in concediul de crestere a copilului incepand cu 1 martie,cand trebuie depus dosarul la Directia ...,e un termen limita?Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu de crestere a copilului
Va multumesc pentru raspuns.Mi-a zis astazi o prietena ca ea stie ca intra si fractiuni de luna,dar nu mai putin de jumatate din numarul de zile lucratoare din acea luna.Stiti ceva de asta?
Adica poate intra febr 2008-si jum din ian 2009?
Răspuns la discuția Concediu de crestere a copilului
Multumesc pentru raspuns.Mi se pare nedrept totusi.Sotul meu lucreaza de 18 ani,fara intrerupere,cu exceptia lunii ianuarie 2008,cand si-a schimbat job-ul si a stat acasa pentru sesiune( fiind student in anul 2,la a doua facultate).Eu lucrez de 13 ani,fara intrerupere,dar nu pot intra in concediu din cauza ca trebuie sa sustin un grad didactic pentru care ma pregatesc de 4 ani. Ce-i de facut?
Nu are legea nici o scapare care sa ne ajute?Mi se pare corect ca sotul sa poata beneficia de CCC.Va mai dau o informatie,din 1996 pana in martie 2008,sotul meu a avut un PF cu activitate de intermedieri financiare,paralel cu job-ul avut,numai ca in perioada nov.2007-martie 2008 nu a avut activitate motiv pentru care in luna martie 2008 a suspendat autorizatia.Ne poate ajuta asta in vreun fel?
Răspuns la discuția Concediu de crestere a copilului
Multumesc pentru lamuriri.Mai avem insa 2 nelamuriri: in situatia aceasta demisia mai e valabila sau dupa expirarea celor 2 ani se poate intoarce la lucru? A doua nelamurire e urmatoarea: sotul meu a fost angajat incepand cu 1 februarie 2008,in ian 2008 nu a lucrat,se considera ca are 12 luni lucrate sau nu,pe 17 ianuarie 2009?Va putea beneficia de 85% sau nu?
Sunt insarcinata si trebuie sa nasc in jur de 17 ianuarie.Am decis ca sotul meu sa ia concediu de crestere a copilului pt 2 ani.Am inteles ca acest lucru e posibil dupa ce stau eu 42 de zile in concediu postnatal.Deci,incepand cu 1 martie trebuie sa intre sotul in concediu.A intervenit insa o problema la serviciul lui: a fost obligat sa-si dea demisia incepand cu 1 martie.El a semnat-o.Deci,teoretic el e angajat pana pe 28 februarie 2009.Ne afecteaza demisia lui intarea in concediu?Au dreptul cei de la firma,daca incepand cu 27,28 februarie solicita concediu de crestere a copilului sa refuze aprobarea acestuia?Va multumesc anticipat!