avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate costel tu

Activitate costel tu

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea spune clar ca poti inchiria pana la 5 camere in scop turistic cu conditia depunerii declaratiei unice si a platii impozitului care se calculeaza in functie de optiynea facura.Pe norma de venit sau pe sistem real.
Dar la noi cum daca cineva incearca sa castige un ban cinstit se gaseste vecinul ,"un prieten" sau politist sa te tot sicaneze.
Rog sfaturile și îndrumarea dvs pentru comp letargia corecta a decărației 212.
Menționez ca sunt pensionara.
Început activitate 20.04.2018
2 Camere de închiriat -am întocmit ptr fiecare declaratia
CAPITOLUL II-secțiunea 21 Pct B-date privind venitul estimat
-1. Norma de venit - 15000 ron -norma pe an
-2.Norma ajustata potrivit Codului fiscal -m au pus sa completez cu suma reprezentând corecțiile aprobate în cazul în speță 38% respectiv 5700 ron deși eu cred ca ar fibre uit norma de 15000 minus coeficienții de corecție.
3-Venit net anual estimat 10410 ron =calculat în concordanta cu numărul de luni 8 și 10 zile
3.1 Venit impozabil-6455 ron calculat prin deducerea sumei calculate prin înmulțirea coeficientului de corecție cu norma de venit pentru perioada de 8 luni și 10 zile
4-Impozit anual 646 ron
SECȚIUNEA 2
Subsectiunea 2-CASS Nu am completat nimic

CAPITOLUL C -Sumarul obligațiilor fiscale-nu am completat nimic


Sincer mă îndoiesc ca declarația este corecta deși am completat o împreună cu un angajat ANAF
-
Multumesc
Răspuns la discuția Contractul colectiv de munca.
Mulțumesc mult.Am studiat și întrebat. Fiecare a procedat așa cum a crezut de cuviință.
Unii au făcut convocată și procese verbale pentru negocierile salariilor.
Alții au făcut pur și simplu acte adiționale la contracte cu referire la cele 2 ordonanțe. Pe care le au trimis prin revisal fără nimic în plus.
1-Aveți va rog un model pentru anul 2018.
2-În ce termen trebuie depus la ITM
Multumesc
Mulțumesc pentru răspunsul complet
Multumesc
Mulțumesc pentru răspuns. Am însă o nedumerire.Contractul nu se mai depune spe înregistrare și verificare legalitate la ITM ,sau singur revisalul este suficient urmând ca, contractul sa aibă numai numărul dat de societate nu și numărul de la ITM ?
Totuși find un contract nou nu se mai depune pentru obținere număr înregistrare ?
Ieșire pensie limita de varsta 26.04.2018 ,60 ani și 9 luni.
Care sunt condițiile pentru continuare activitate, încheiere nou contract la ITM și cumularea pensie cu salariu.
Multumesc