avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta și continuare activitate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta și continuare activitate

Ieșire pensie limita de varsta 26.04.2018 ,60 ani și 9 luni.
Care sunt condițiile pentru continuare activitate, încheiere nou contract la ITM și cumularea pensie cu salariu.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: costel tu , utilizator 20:35, 14 Decembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazul pensionarii la limita de varsta, pensionarul poate cumula pensia cu salariul. In acest caz este nevoie de un nou CIM.
costel tu a scris:

.... încheiere nou contract la ITM ...
Multumesc


Noul c.i.m. nu se incheie la ITM , ci se depune/transmite electronic prin intermediul REVISAL-ului.
Totuși find un contract nou nu se mai depune pentru obținere număr înregistrare ?
Mulțumesc pentru răspuns. Am însă o nedumerire.Contractul nu se mai depune spe înregistrare și verificare legalitate la ITM ,sau singur revisalul este suficient urmând ca, contractul sa aibă numai numărul dat de societate nu și numărul de la ITM ?
Numar de la ITM nu se mai da din anul 2011. Transmiterea Revisalului este suficienta.

Alte discuții în legătură

Act aditional vio58 vio58 actul aditional intocmit la 30.04.2011 privind Legea 40/2011 trebuia depus la itm ? multumesc mult (vezi toată discuția)
Inregistrare contract de munca adriana9 adriana9 contractul individual de munca cand se inscrie la ITM i se da alt numar? (vezi toată discuția)
Contract cu timp partial pentru un pensionar arsenie arsenie va rog spuneti-mi cum pot sa-i fac tatalui meu contract partial de munca ? El este pensionar si as vrea sa ma ajute din cand in cand pe mine la magazin. (vezi toată discuția)