avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate io_aura

Activitate io_aura

va multumesc pt sfaturile dumneavoastra
Sunt divortat si am un minor de 7 ani in intretinere.Mama lui lucreaza in italia si mi-a cerut sa ii trimit o copie dupa certificatul de nastere al minorului si livret familial ce i-ar folosi pt a obtine aceasta alocatie europeana.Tin sa precizez ca suntem divortati de un an iar ea nu si-a schimbat numele inca si figureaza in italia ca si casatorita.De asemenea divortul s-a efectuat in lipsa ei,ea neprezentandu-se la audiere.iar in tot acest timp ea nu a trimis nici macar pensia alimentara ce trebuia sa i-o dea minorului.Ce pot sa fac in acest caz?Sa ii trimit acele copii?Acel formular nu trebuie semnat si de mine?Cum pot fii sigur ca cea ce ii trimit pt acea alocatie nu poate fii folosit in alte interese?
va multumesc!!!!!!!
Am un apartament pus in vanzare,iar agentia m-a contactat ca au un clint dar clientu nu are toata suma urmand sa ne dea jumatate din suma acum si jumatate in luna martie2010.Eu as fii de acord si cu aceasta posibilitate dar as dori sa stiu ce act notarial se poate face ca sa ma asigur ca primesc si restu de bani sau sa nu raman fara apartament.Exista vre-un act notarial in care se poate specifica ca am primit jumatate din suma acum,cealalta parte urmand sa fie achitata la data stabilita si in care sa se specifice ca daca la data scadenta daca clientul nu achita restul sumei pierde avansul dat?Daca se poate un raspuns urgent!!!!!!!
Multumesc anticipat!!!
am divortat acum 2 luni iar minorul mi-a fost incredintat si are pensia alimentara 135 ron.fostul sot lucreaza cu contract de munca in italia iar in contract are 1100 de euro salariu.il pot da in tribunal pt marirea pensiei alimentare?si care sunt pasii care trebuie urmati?
Răspuns la discuția divort
Cat ma costa sa angajez un avocat?
Răspuns la discuția divort
Si inca o intrebare.
cei de la autoritatea tutelara nu au venit sa faca ancheta la domiciliu .Daca ei nu s prezinta nici la a 2-a infatisare este posibil sa se amane si din aceasta cauza?
Răspuns la discuția divort
dar daca nu am anuntat judecatoria de acest martor e posibil sa nu mi-l primeasca?
Discuție divort
Am deschis actiunea de divort si maine am a 2-a infatisare,infatisare la care ar trebui sa fie prezente ambele parti,martorii si fondul deoarece din casnicie a rezultat un minor.Eu nu am pe cine sa pun martori pt ca nimeni nu vrea sa se puna cu fostul sot.Mentionez ca martorii nu au fost citati pt ca am zis ca ii aduc eu dar acum ei nu mai vor sa vina.Pot sa duc maine alt martor daca instanta nu a fost anuntata de acest martor?