avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1353 soluții astăzi
Forum Activitate Roxy58

Activitate Roxy58

Am avut un credit la un IFN.Deoarece nu am putut plati la termen,in 2010 au predat creditul pentru recuperare unui executor judecatoresc. In sentinta emisa in suma de recuperat erau incluse debitul+toate penalitatile si majorarile calculate in momentul predarii.Mi-au pus poprire pe salariu si in aprilie 2013 am restituit intraga suma din decizie .
Cei de la IFN spun insa ca mai am de platit o suma aproape egala cu cea initiala care provine din calculul penalitatilor ulterioare.Dupa ce s-a predat spre recuperare executorului judecatoresc,ei au mai calculat penalitati si majorari pe intreaga suma inca un an de zile.
Au dreptul la aceasta procedura,pot sa-mi mai ceara plata penalitatilor si majorarilor dupa punerea in aplicare a executarii silite ?
Multumesc.
Răspuns la discuția taxa inscriere in tablou
Si dupa parerea mea ar trebui sa fie aproximativ la fel sau macar sa nu depaseasca
baremul impus de Bucuresti,pentru ca exista si asa ceva in Regulamentul UNBR.Dar
din pacate vad ca exista o "autonomie" a Barourilor locale care impun taxele lor si efectiv
nu ai ce face daca vrei sa intri. Poate in alte orase nu sunt chiar asa de mari...
Răspuns la discuția taxa inscriere in tablou
Nu stiu de ce e mai presus Brasovul fata de capitala,dar e absolut sigur ca atata e taxa.Din pacate,
o spun din proprie experienta,atat am platit in februarie,taxa de inscriere in Barou, cu chitanta.
Si noi tot am sperat ca nu e adevarat,dar din pacate a fost.Fara ajutorul rudelor din strainatate n-as fi intrat
niciodata in Barou,cu toate rezultatele bune obtinute la examen.Stiu cativa colegi,care cu examenul luat nu au putut intra in Barou din cauza banilor.E trist,foarte trist.
Poate fi facuta promisiune de vanzare pentru un teren+casa avand 2 proprietari si aflata inca in indiviziune?
Promisunea ar fi facuta de catre numai unul dintre proprietari pentru 1/2 parte (ce este partea lui dar nepartajat)?
Răspuns la discuția taxa inscriere in tablou
Cel mai trist este ca pierderea nu este numai a tanarului care este intr-adevar
capabil,a muncit foarte mult ca sa ajunga aici ci si a acelora pe care nu o sa le poata
ajuta.In schimb o sa ajunga acolo unii care au trecut prin facultate cu bani,au luat licenta
cu bani si ajung avocati iarasi cu ajutorul banilor.
Iar speranta ca o sa fie bine moare de fiecare data cand sunt alegeri,cand se taie din drepturi,
cand se uita de tinerii din 89. Iar noi nu suntem curajosi ca ei...
Răspuns la discuția taxa inscriere in tablou
Incep sa inteleg ca aceasta este o taxa de "casta" si intr-adevar nu oricine poate sa-si
permita sa plateasca suma,mai ales un amarat de proaspat absolvent,fara sustinere
financiara corespunzatoare din partea parintilor.Dar legat de acest aspect, si unor notari
si avocati ai caror copii au dat examen li s-a parut mult exagerata aceasta suma.
Si inca ceva : cei ce vor sa se inscrie la examen ar trebui sa stie macar cat o sa le coste
dupa aceea,chiar daca iau examenul.Sunt convinsa ca nu toti pot sa o achite si nu ar mai cheltui si taxa de inscriere la examen.Pentru o diploma in plus de pus pe perete nu se merita...
Răspuns la discuția taxa inscriere in tablou
Intr-adevar la secretariatul Baroului Brasov au zis ca taxa este de 2000 euro.Poate sunt naiva,
dar atunci nu inteleg ce rost are limita maxima data de UNBR?
Stiti pe cineva care a platit aceasta suma? (Am inteles ca inca de anul trecut s-a cerut atat)?
Sa ma "linistesc" si eu...www.avocatnet.ro/images/smil...
[:((]