avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 467 soluții astăzi
Forum Activitate bebelina

Activitate bebelina

sotul meu si cu mine am construit o casa pe terenul socrilor mei ,am impartit curtea in doua deoarece sotul meu mai are un frate si am considerat ca asa este normal si acum casa este aproape gata .socrii nostri doresc sa ne faca acte legale pe jumatatea de teren fara nici un fel de obligatie ,demersurile au inceput am reusit sa facem intabularea si cadastru ,si urmeaza (dupa ce am stabilit cu totii )ca vom face acte de vanzare cumparare ,pe numele nostru .am dori de asemenea sa facem un act in care sa se specifice clar ca am achitat suma in urma cumpararii terenului pt a nu avea probleme pe viitor cu fratele sotului meu .se poate un asemenea act ?pe mine personal ma macina doua lucruri ,cel mai bun in cazul de fata este actul de vanzare cumparare sau mostenire sau donatie in cazul in care noi doi am divorta si sotul ar dori sa ma excluda din drept (de ex sa spuna ca terenul a fost al parintilor si nu ar avea de ce sal imparta cu mine ) sau in cazul in care fratele sotului ar spune peste ani de zile ca si el are drept la casa construita pe teren . care este cel mai bun act ?de vanzare cumparare ?donatie ?mostenire ?act care sa ne faca propietari de drept chiar daca terenul este cumparat de la o ruda de gradul 1 ?multumesc
Eu si fratele meu am locuit impreuna cu parintii nostri intr un apartament cu trei camere in Tineretului. Mama noastra a decedat cand eu aveam 10 ani si fratele meu 14, iar apartamentul a fost vandut de tatal nostru. Specific faptul ca eu eram minora iar fratele meu era major si a semnat pentru vanzarea apartamentului, dar nu si pentru succesiune. Au trecut 10 ani de atunci, iar tatal nostru a cumparat o garsoniera pe care a promis sa o treaca pe numele fratelui meu, iar mie mi a spus ca partea mea de bani o pastreaza pana in momentul in care eu voi fi majora. Pana in ziua de astazi, eu nu am primit nimic, iar fratele meu, doar a locuit o perioada de 4 ani in garsoniera respectiva, timp in care a facut si cateva investitii in ea. In momentul de fata, fratele meu nu mai locuieste in garsoniera, aceasta este inchiriata, de tatal nostru. Mentionez ca in tot timpul scurs de la decesul mamei, nu am primit nici o suma de bani de la tatal nostru, el refuzand sa ne dea partea de mostenire, sau sa treaca garsoniera pe numele nostru. Am citit raspunsurile dumneavoatra anterioare, referitoare la faptul ca au trecut mai mult de trei ani, si ca intervine prescriptia, dar devreme ce, eu aveam 14 ani iar fratele meu 18, in momentul in care s-a vandut apartamentul, chiar nu putem sa facem nimic? Noi consideram ca am fost influentati, iar ca tatal nostru a abuzat de pozitia lui de tutore. Mai mentionez faptul ca dupa vanzarea apartamentului, el si-a cumparat anumite bunuri, impreuna cu actuala lui sotie,si le-a investit in casa acesteia. Va multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția Buna ziua
nu am renuntat la succesiunea mamei nici eu nici fratele meu in favoarea tatului nostru,partea noastra din mostenire urma sa fie pusa la banca sau cec ,acest lucru nu sa facut ,noi nu am primit absolut nimik din mostenirea mamei,eu cu tata nu mai vb de la 19 ani de cand am plecat de acasa la actualul meu sot,ma gandesc sal dau in judecata pt ca vreau sami iau dreptul de mostenire de la mama,nu am facuto pana acum din motive financiare,dar nu credeam ca exista un termen de 3 ani cum spunea domnul consilierjuridic themis si ca pot sa pierd mostenirea.....daca spuneti ca nu am sanse atunci de ce sa mai consult un alt avocat?alt lucru care sa fie spus nu vad sau nu-mi dau seama ce ar mai trebui spus
Răspuns la discuția Buna ziua
au expirat cei trei ani de atunci.....chiar nu mai putem sa facem nimik????adica mi se pare aiurea sa ne pierdem mostenirea asa repede ...noi nu ne-am gandit niciodata ca tata ne poate face asta....asta e multumesc
Răspuns la discuția Buna ziua
nu am renuntat la nici o succesiune ,n am semnat nimik in afara de actele pt vanzare ...tata ne promisese ca ne pune banii la cec sau banca dar noi nu avem nimik pus nicaieri iar banii deja s-au dus demult....ce sanse am avea sa castigam?multumesc
Discuție Buna ziua
Ma numesc ioana am 22 ani.Acum 12 ani mama mea a murit,cand am implinit 18 ani tatal meu a vandut apartamentul in care locuiam .S-a facut sucesiunea ,eu si fratele meu mai mare am semnat pt vanzare.Tatal meu sa recasatorit si are 2 copii.Din urma apartamentului eu si fratele meu nu am primit absolut nimik,el de pe urma vanzarii sia refacut noua casa in car4e locuieste cu nevasta lui.De la 19 ani eu nu mai locuiesc cu el si ma gandesc sal dau in judecata pt a intra in posesia bunurilor de pe urma mamei.si eu si fratele meu vrem sa ne ducem la un avocat.Stim ca nu am semnat nici un act de donatie in fav lui.intrebarea mea este:ce sanse avem sa castigam??cat din urma apartamentului cu 3 camere avem dreptul eu si fratele meu??se evalueaza apartamentul la pretul de atunci sau de acum?mutlumesc