Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua

Ma numesc ioana am 22 ani.Acum 12 ani mama mea a murit,cand am implinit 18 ani tatal meu a vandut apartamentul in care locuiam .S-a facut sucesiunea ,eu si fratele meu mai mare am semnat pt vanzare.Tatal meu sa recasatorit si are 2 copii.Din urma apartamentului eu si fratele meu nu am primit absolut nimik,el de pe urma vanzarii sia refacut noua casa in car4e locuieste cu nevasta lui.De la 19 ani eu nu mai locuiesc cu el si ma gandesc sal dau in judecata pt a intra in posesia bunurilor de pe urma mamei.si eu si fratele meu vrem sa ne ducem la un avocat.Stim ca nu am semnat nici un act de donatie in fav lui.intrebarea mea este:ce sanse avem sa castigam??cat din urma apartamentului cu 3 camere avem dreptul eu si fratele meu??se evalueaza apartamentul la pretul de atunci sau de acum?mutlumesc
Daca ati renuntat la succesiunea mamei num ai puteti solicita nimic de pe urma acesteia, Daca ar urma sa dezbatei succesiunea mamei ati avea impreuna cu fratele d. 3/8 din apartament care va fi evaluat la pretul de pe piata actual
nu am renuntat la nici o succesiune ,n am semnat nimik in afara de actele pt vanzare ...tata ne promisese ca ne pune banii la cec sau banca dar noi nu avem nimik pus nicaieri iar banii deja s-au dus demult....ce sanse am avea sa castigam?multumesc
Dacă aţi consimţit la vînzare, aveţi doar un drept de creanţă în ceea ce priveşte partea de preţ corespunzătoare cotei părţi moştenite.

Dacă au trecut trei ani de la data la care tatăl dumneavoastră trebuia să împartă preţul primit, nu mai puteţi face nimic. A intervenit prescripţia. În lipsa unei înţelegeri privind împărţirea preţului, dreptul dumneavoastră de a cere partea de preţ curge de la data încasării acestuia şi tot de atunci curge termenul de prescripţie.

Consultaţi un avocat. Poate nu au expirat cei trei ani. Poate există un temei de suspendare a termenului sau de repunere în termen.

Liviu S.Bordaş
au expirat cei trei ani de atunci.....chiar nu mai putem sa facem nimik????adica mi se pare aiurea sa ne pierdem mostenirea asa repede ...noi nu ne-am gandit niciodata ca tata ne poate face asta....asta e multumesc
bebelina a scris:

nu am renuntat la nici o succesiune ,n am semnat nimik in afara de actele pt vanzare ...tata ne promisese ca ne pune banii la cec sau banca dar noi nu avem nimik pus nicaieri iar banii deja s-au dus demult....ce sanse am avea sa castigam?multumesc

Nu prea vad sa aveti sanse.
Nu prea vad cum ati putea sa va recuperati drepturile banesti.
Poate ne mai dati ceva detalii pt ca din ce ati spus pana acum lucrurile nu sunt deloc in favoarea dvs.

avocat Claudiu Lascoschi