Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte vanzare cumparare sau mostenire sau donatie ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte vanzare cumparare sau mostenire sau donatie ?

sotul meu si cu mine am construit o casa pe terenul socrilor mei ,am impartit curtea in doua deoarece sotul meu mai are un frate si am considerat ca asa este normal si acum casa este aproape gata .socrii nostri doresc sa ne faca acte legale pe jumatatea de teren fara nici un fel de obligatie ,demersurile au inceput am reusit sa facem intabularea si cadastru ,si urmeaza (dupa ce am stabilit cu totii )ca vom face acte de vanzare cumparare ,pe numele nostru .am dori de asemenea sa facem un act in care sa se specifice clar ca am achitat suma in urma cumpararii terenului pt a nu avea probleme pe viitor cu fratele sotului meu .se poate un asemenea act ?pe mine personal ma macina doua lucruri ,cel mai bun in cazul de fata este actul de vanzare cumparare sau mostenire sau donatie in cazul in care noi doi am divorta si sotul ar dori sa ma excluda din drept (de ex sa spuna ca terenul a fost al parintilor si nu ar avea de ce sal imparta cu mine ) sau in cazul in care fratele sotului ar spune peste ani de zile ca si el are drept la casa construita pe teren . care este cel mai bun act ?de vanzare cumparare ?donatie ?mostenire ?act care sa ne faca propietari de drept chiar daca terenul este cumparat de la o ruda de gradul 1 ?multumesc
Actul de vanzare cumparare pentru partea de teren pe care se afla casa este cel mai sigur. In act se specifica daca platiti integral suma cuvenita cumpararii terenului.