avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate krisztina

Activitate krisztina

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea speta:
Doresc sa divortez de sotul meu. Sunt unic actionar la firma mea- un SRL.
Cu ocazia divortului sotul meu isi cere partea lui si din activele firmei mele, pe care am deschis-o in timpul casatoriei. Problema si mai mare este ca am si credit la banca luat pe firma, si bineinteles ca nu vrea sa impartim si restituirea creditului, doar impartirea bunurilor firmei.
Va rog sa-mi spuneti ce rezolvare da Legea in cazul meu.
Va multumesc,
Cu respect,
Cecilia
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca se platesc accize in cazul productiei de alcool etilic pentru a fi folosit ca si combustibil, nu pentru uz alimentar.
Multumesc.
Răspuns la discuția vanzare de imobil de catre un SRL
Va multumesc, pentru raspuns, si imi cer scuze, pt intarziarea cu care raspund, am fost plecata in zilele trecute.
Nu s-au facut modificari, modernizari de cand a fost cumparat imobilul (2004). Nu trebuie facuta factura de vanzare fara TVA in acest caz? Ma gandesc la art 141 (2) lit f din CF.
Va multumesc inca odata,
Cu respect,Krisztina
Buna ziua,
Rog pe cineva sa ma ajute in prblema de mai jos:
Dorim sa vindem un apartament cu 2 camere, aflat in proprietatea firmei (SRL). Cladirea este veche si a fost cumparata de la o persoana fizica.Suntem platitori de TVA si la fel este si firma careia intentionam sa vindem imobilul.
Valoarea de intrare este de 200000 RON.
Ce taxe notariale si locale datoram in acest caz?
Cum se intocmeste factura, cu sau fara TVA? Valoarea ramasa neamortizata se poate trece pe cheltuieli deductibile?
Daca mai datoram si alte impozite catre fisc?

Va multumesc .
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza impozitul pe profit pe trim 2. Baza de calcul se calculeaza cumulat de la inceputul anului, sau doar pe trim 2? Daca in trim 1 am platit impozit minim, aceasta suma se va scadea si abia dupa aceea se compara suma ramasa de plata cu imp. minim, declarandu-se si platindu-se suma mai mare?
Multumesc
Răspuns la discuția contabilitate fast-food
V-as ruga, daca se poate sa-mi trimiteti si mie aceasta monografie pe adresa strassercili@yahoo.com Va multumesc.
Va rog sa ma ajutati cu o filiera de inegistrari pt o firma de dezmembrari auto!!!!
Va multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti care ar fi solutia cea mai buna pentru infiintarea unei firme de dezmembrari auto?
Am un prieten din Ungaria cu care m-as asocia in vederea infiintarii acestei firme, dar nu stim care solutie ar fi mai avantajaoasa din punct de vedere fiscal:
1. Sa infiintam firma in Ungaria si o reprezentanta in Romania
sau
2 Sa infiintam aici un SRL?
Va multumesc
Va rog sa-mi spuneti in cazul meu, in care rand al declaratiei 300 se inscrie suma respctiva?
Multumesc!