avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate delcos3

Activitate delcos3

Va rog sa ma ajutati cu o sugestie in problema mea, am fost angajat la primaria din localitatea unde domiciliez timp de 12 ani,am iesit la pensie pe caz de boala.
Inainte de pensionare am cerut o copie a contractului de munca si a fisei postului din data angajarii-2006, secretarul unitati a refuzat aceasta solicitare, m-am adresat ITM, acestia au venit au constatat ca in arhiva unitatii lipseste contractul de munca si fisa postului, am primit raspunsul de la ITM si secretarul unitatii precum ca documentele respective lipsesc din arhiva. Ce as putea sa fac pentru a putea intra in posesia unui document care sa cuprinda datele din contract si fisa postului (sunt nereguli pe care conducerea unitatii incearca sa le acopere prin lipsa acestor documente).Se poate reconstitui contractul de munca si fisa postului pe baza dispozitiei de incadrare. Care ar fi baza legala pentru aceasta problema?
Va multumesc.
Discuție spor de vechime
sporul de vechime a fost cumulat cu salariul, datorita indexarilor salariului minim pe economie am ajuns sa iau salariul minim pe economie dupa 27 ani de munca, am pierdut sporul de vechime de 25% care a fost cumulat cu salariul, adica salariul meu in care era cumulat si sporul de vechime a stagnat iar salariul minim a crescut in permanenta acum fiin egal cu salariul meu. ce este de facut? sunt bugetar personal contractual SVSU(primarie)
Discuție S.V.S.U.
care este salarizarea pentru "sef serviciu voluntar pentru situatii de urgenta" din cadrul primariei tinind cont ca este un post contractual si am calificare ca "sef serviciu voluntar pentru situatii de urgenta"
Sint angajat pe aceata ocupatie,ma poate ajuta cineva cu salarizarea in acest domeniu, va multumesc