avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate crista341

Activitate crista341

Tocmai s-a facut o succesiune, nu s-a facut partaj.

Sunt 2 mostenitori: A - care a locuit in oras cu parintii si a avut grija de cel din urma, in ultimul an de viata al parintelui s-a mutat acolo (era caz de pampers si femeia care avea grija de parinte nu mai facea fizic fata iar in ultimii 10 ani s-a ocupat de ingrijire ,adica cumparaturi, curatenie, spalat, intretinerea casei)
B - de ani multi plecata in strainatate, care fiind bolnava a facut o procura catre sotul C.

In acest moment A a ramas in casa, neavand domiciliul acolo, dar toti vecinii au vazut prezenta lui acolo. A foloseste 2 din cele 4 camere, camere pe care le tine incuiate. Sotia lui A are de 30 ani domiciliul acolo, pentru ca la castorie a stat impreuna cu A in casa socrilor, iar apoi la schimbarea buletinului a fost mai comod sa mearga pe aveeasi adresa. Si sotia lui A a fost implicata in ingrijirea mamei.
C, in calitate de sot al mostenitoarei B pretinde cheile de la cele doua camere ca sa intre acolo.
A refuza sa i le dea, dar si-a exprimat disponibilitatea sa il lasa pe C acolo ori de cate ori are nevoie, dar in prezenta lui. De altfel C a intrat acolo si a filmat camerele. dar acum sub pretextul ca vrea sa caute niste acte pe care nu le-a gasit in restul casei, vrea sa caute si acolo. Cheile au fost cerute in scris de C, printr-o notificare pe mail catre A, care "ocupa abuziv cele doua camere". A a raspuns ca ii permite sa caute prin lucrurile personale dar ca filmeaza, pentru ca peste un timp din nou C poate ca ii cere sa caute din nou nu stiu ce acte. Actele pe care C vrea sa le caute sunt de fapt abandonate in casa parinteasca de C si B acum 20 ani, timp in care au venit aproape anula, dar nu i-a interesat sa caute actele, ar fi putut sa primeasca informatii de la mama careia i-au lasat eventual actele.

Acestea fiind datele

1- Este legala pretentia lui C in calitate de sot al mostenitoarei B sa pretinda chei si acces in lipsa celuilalt coproprietar?
2 - A , care refuza sa ii dea chei, incalca legea?
3- A (impreuna cu sotia) ocupa abuziv cele doua camere din 4?
4 - Din moment ce C este sot al coproprietarei, are dreptul sa locuiasca temporar in casa? Procura pentru acte ii da dreptul sa locuiasca in casa mostenita de sotie sau doar sotia B are acest drept?

Multumesc anticipat.
Va multumesc mult.
Buna ziua,

Toata ziua am incercat sa ma documentez in legatura cu aceste obiective si criterii si nu m-am lamurit deloc.

Eu inteleg problema asa, va rog sa ma corectati daca gresesc, vreau ca totul sa fie conform legii, dar...

In noul Cod al Muncii scrie asa:

-Art 40 (1)
Angajatorul are in principal urmatoarele DREPTURI :
a, b,.....f)- sa stabileasca obiectivele de performanta individuala precum si criteriile de evaluare a realizarii acestora

si apoi la punctul 40 (2)

Angajatorului ii revin in principal urmatoarele OBLIGATII :...........

Deci, la firma unde lucrez , cu 6 angajati ( 2 tamplari,desenator tehnic, inginer-adica eu,economist, contabil-cu contract suspendat pentru CCC) la care se adauga patronul, adica directorul general,
trebuie sau nu trebuie facute aceste criterii de evaluare....eu inteleg ca este un drept, nu o obligatie a angajatorului.

Tocmai am sunat la ITM si raspunsul a fost...."ar fi bine sa le faceti...sa nu va prinda un control descoperiti"....iar daca am cerut detalii, raspunsul a fost "cautati pe net sau intrebati la o firma juridica", deci nu sunt lamurita deloc.

Codul Muncii lasa loc de interpretari daca spune ca e vorba de un DREPT si nu de o OBLIGATIE a angajatorului????

Va multumesc anticipat.
multumesc, deci eu avand 6 ani vechime sunt indreptatita sa cer un spor de vechime mai mare
multumesc pentru raspuns, am pus intrebarea domnului elis pentru ca mi se pare cel mai prezent in articolele urmarite de mine, dar vad ca subiectul a trezit interesul mai multor persoane.
domnule georgeserban, va rog sa ma ajutati cu acele sporuri pentru ca la noi s-a acordat uniform 5 % pentru ca asa a inteles angajatorul CCMN : minim 5% , maxim 25% ( si chiar si acest spor l-a acordat in urma unui control de la ITM)
buna seara
stimate domn elis, va rog permiteti-mi sa va intreb daca la firma unde lucrez s-a procedat corect
acordand tuturor angajatilor cu vechime mai mare de 3 ani un spor de 5 % (deci loredana ar fi avut 1260 lei )
pentru ca firma fiind mica nu avem contract de munca negociat la nivel de unitate si angajatorul asa a inteles prevederile din codul muncii.
multumesc
Răspuns la discuția 1 Decembrie
Buna ziua si multumesc tuturor celor interesati sa lamureasca in problemele noastre.
1. Am urmatoarea dilema: cum se calculeaza salariul pentru luna decembrie 2008
In CIM am 1500 lei
Nu am lucrat in 1, 25, 26 decembrie (sarbatori legale ) dar am lucrat sambata 6 decembrie (platite cu spor 100%)

var A 1500 lei : 20 zile lucratoare :8 ore = 9,375 lei / ora

pentru cele 20 zile lucrate 160ore*9,375=1500 lei
pt 1,25 si 26 dec 24ore*9,375= 225 lei
pt sambata 6 dec 16ore*9,375= 150 lei
total drepturi decembrie 1875 lei la care se aplica impozitele de rigoare

var B 1500 lei : 23 zile :8 ore = 8,152 lei / ora

pentru cele 20 zile lucrate 160ore*8,152=1304,32 lei
pt 1,25 si 26 dec 24ore*8,152= 195,64lei
pt sambata 6 dec 16ore*8,152= 130,4lei
total drepturi decembrie 1630,36 lei la care se aplica impozitele de rigoare

2. Din discutiile de pe forum nu am inteles foarte clar daca sarbatorile legale sunt sau nu platite de angajator.
Nu sunt de specialitate si cred ca ma pierd in interpretari juridice si lingvistice

Am citit de 1000 de ori art. 134 si scrie clar ca angajatorul are obligatia de a acorda zilele libere, Daca acorda zilele libere are si obligatia sa le plateasca daca salariatul nu vine la serviciu ? Din Codul Muncii eu inteleg ca doar daca vine la serviciu se platesc cu spor de minim 100%, daca nu vine la serviciu nu se platesc sarbatorile legale.

va multumesc anticipat .