avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1825 soluții astăzi
Forum Activitate deliaboaru

Activitate deliaboaru

Legat de acest subiect, exista un termen de care trebuie tinut cont atunci cand iti anunti intentia de a relua activitatea dupa concediul de crestere copil? Adica trebuie anuntata compania cu 15 sau 30 zile inainte, ca vrei sa te intorci la o anumita data?

Multumesc!
Termenul de 30 zile la care fac referire este cel de comunicare a deciziei.
Data luarii la cunostinta despre abatere este 8 dec. 2008, iar data deciziei este 8 ian.2009.
In decizie s-a mentionat gresit ca in data de 5 dec. 2008 s-a luat la cunostinta de abatere si atunci data deciziei, 8 ian. 09, depaseste termenul de 30 zile.
Daca se poate demonstra ca s-a scris gresit data de 5 dec. 08, iar corect este 8 dec. 08, atunci este in regula? Intreb pt a sti in cazul unei contestatii din partea angajatului.

Multumesc frumos pentru intelegere!
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Am omis eu sa mentionez ca termenul de 30 zile la care ma refeream este cel de comunicare a deciziei de santionare catre angajat.
Am scris gresit in decizie, ca firma a luat la cunostinta de abatere in data de 5 dec. inloc de 8 dec.08, iar decizia are data de 8 ian.09. Dc se poate demonstra prin documente ca este corecta data de 8 dec. este in regula? sau angajatul poate contesta lucrul acesta?
Multumesc inca o data!
Multumesc mult.
Asadar, compania nu este obligata sa-i dea angajatului toate doc. ce au stat la baza sanctionarii, ci doar ulterior in cadrul procesului?

Mai am o intrebare: In cazul in care in decizie s-a gresit data (5 dec. 08) mentionata la care conducerea comp. a luat la cunostinta de abaterea angajatului, dar in procesul verbal si in celelalte doc. reiese data corecta (8 dec. 09, si se poate demonstra, atunci este in regula? Intreb deoarece data scrisa gresit in decizie afecteaza termenul de 30 zile.

Multumesc inca o data!
Buna tuturor,

Am o intrebare legata de obligativitatea firmei de a da angajatului procesul verbal si toate documentele ce au stat la baza deciziei de sanctiune. Exista aceasta obligatie daca angajatul solcita pt a folosi documentele pentru contestatie? Sau le prezentam dupa ce primim contestatia de la Tribunal?
Multumesc anticipa!
Răspuns la discuția Negociere CCM
Multumesc mult pentru ajutorul vostru!
Discuție Negociere CCM
Buna ziua,

Am nevoie de a ma ajuta cu o informatie legata de negocierea CCM la nivel de unitate.
Reprezentantii salariatilor au solicitat sa vina insostiti de un avocat la procesul de negociere.
In ce conditii pot veni cu un avocat si daca depinde si de conducerea firmei daca este de acord?

Multumesc mult!
Va rog sa ma ajutati cu cateva detalii referitor la ajutoarele materiale acordate angajatilor.
As vrea sa stiu daca sunt mentionate undeva, in legislatie, sumele minime ce se acorda pentru deces, nastere copil etc. si care sunt acestea.

Multumesc mult!
Răspuns la discuția Sanctiune disciplinara
As mai avea nevoie de o clarificare deoarece informatiile de multe ori pot fi interpretate diferit.
Referitor la "Decizia de sanctionare se comunica salariatului in cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii." - In cazul in care nu este de acord sa o semneze, in acest termen de 5 zile trebuie trimisa apoi la adresa? Si cum as putea dovedi ca i-am comunicat decizia in termen de 5 zile, iar angajatul a refuzat sa semneze?

Multumesc inca o data!
Răspuns la discuția Sanctiune disciplinara
Multumesc pentru raspuns!
Ma puteti ajuta cu un model de decizie pentru a verifica daca modelul pe care il am cuprinde tot?