avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Activitate AldanaBlue

Activitate AldanaBlue

Buna ziua.
Am un copil si sunt in concediu de crestere a copilului care are 11 luni.Primesc indemnizatie. Inca sunt asociata la o firma cu profil IT. Ar trebui sa primesc ceva bani printr-un contract de comision. Care ar fi condiitle atata timp cat eu beneficiez de indemnizatie?
Eu.
Buna ziua.
Am un copil si sunt in concediu de crestere a copilului care are 11 luni.Primesc indemnizatie. Inca sunt asociata la o firma cu profil IT. Ar trebui sa primesc ceva bani printr-un contract de comision. Care ar fi condiitle atata timp cat eu beneficiez de indemnizatie?
Inca o data va multumesc mult de tot .
Multumesc pentru raspuns.

Ati spus ca "In calculul acestor luni, se iau in considerare si fractiunile de luna in conditiile stabilite de lege."...sa inteleg ca va referiti la HOTÃRÂRE nr. 1.025 din 9 august 2006 , adica in cazul meu....luna mai am peste jumatate din nr de zile lucrate , iar in aprilie ar fi exceptia ca o singura data fracţiunea de luna sa fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare.

Deci as beneficia de indemnizatie?

Buna ziua.

As avea o neclaritate privind acordarea indemnizatiei.
In 2008 am avut o intrerupere de aprox o luna intre vechiul loc de munca si actualul loc de munca...adica am lucrat pana la 11.04 si mi-am reluat munca incepand cu 12.05, eu avand DNP 1 martie. Mentionez ca la vechiul loc de munca am lucrat in jur de 1 an si jumatate.

Am vazut ca se calculeaza si fractiunile de luni...deci ar trebui sa mi se calculeze venitul pe aprilie si mai in functie de cate zile am lucrate

Am gasit si HG nr. 1682/2008, hotarare pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 care zice asa:
Art. 191 (5) In situatia in care cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului se constituie numai din perioadele asimilate prevazute la art. 4 alin. (7) in care nu sunt realizate venituri, cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului este de 600 lei. Daca persoana realizeaza venituri o perioada de cateva luni in interiorul celor 12 luni, baza de calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului este reprezentata de suma totala a veniturilor realizate in aceste luni, impartita la 12.

Din ultima propozitie se intelege ca sigur as beneficia de cei 85%. As dori sa am o confirmare ptr ca nimeni nu imi da un raspuns sigur, iar cele de la Directia Muncii sunt foarte acre si mai ca nu te fac proasta ptr ca le pui o intrebare .

Multumesc si astept un raspuns.