avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Activitate geo_x

Activitate geo_x

Discuție apel 112
buna ziua.nu pot intelege cum in Romania acest serviciu poate functiona cu atata promtitudine in cazuri care nu par a fi deloc o "urgenta".am fost socata cand asistand la o dicutie de 5minute intre sotul meu si administratorul blocului(pe un ton nu prea ridicat ,nefiind program de liniste h19) a sosit o duba cu 5 jandarmi,mentionez ca in acel moment nu se mai purta nici o discutie,ne-au legitimat si au fost zelosi in activitatea lor fara sa ne dea prea multe explicatii ,mentionand ca este doar un apel de la 112.pot sa aflu daca acel apel chiar a existat si cine l-a efectuat?inseamna ca la orice ora cineva rau intentionat poate sa sune si sa ma acuze de orice ....... nu cred ca e corect sa fiu legitimata oricand doreste acea persoana si sa fiu pusa intr-o situatie penibila,sa dau explicatii,etc..multumesc
Aveti dreptate!!!!dar din pacate nimeni nu se implica(de frica administratorului sau din lipsa de informatii)ar trebui sa existe un organ competent care sa se implice.Politie economica de ex.presedintele este prieten cu el si-l sustine ....
sunt un tata disperat...am o fetita de 4 luni si locuiesc la etajul 10.nu mai merge liftul din luna februarie, lumina pe casa scarii este taiata din martie si gazele tot din martie. nu se ia nici o masura.sotia nu poate sa scoata fata afara ca ii este frica sa coboare 10 etaje cu ea in brate si cu lanterna pe frunte. am verificat datoriile la ascensor, electrica si gaze, depasesc 4500 lei. restante la asociatie sunt 3200 lei cu tot cu salariile administratorului si cu restantele celor care nu locuiesc.din februarie nu s-a mai platit nici o factura la utilitati desi bani s-au incasat.cum putem face si noi sa beneficiem de tot ce ni se cuvine.am ajuns la capatul rabdarilor.va rog sa ne spuneti ce trebuie sa facem si la ce usa sa batem. acest administrator din cate am inteles nu are curs de administrator , nici garantie, nici la finante nu plateste impozit pe profit(evaziune fiscala cred).
va multumesc si cu respect.
buna ziua.locuiesc la etajul 10 si am un copil mic.de la 1 martie nu mai functioneaza ascensorul.sunt nevoita sa urc cu bebe in brate de 2-3 ori pe zi.sunt terminata.firma de ascensoare a oprit liftul fara sa puna nici un preaviz sa stim si noi ca se va opri pentru neplata.a afisat abia in ziua in care s-a oprit.este corect?
nu suntem nici multumiti de serviciile acestei firme dar administratorul a spus ca nu se poate schimba firma deoarece acum 2 ani s-au facut niste reparatii la lift si nu s-a achitat factura in intregime.mentionez ca anul trecut era o asociatie pe mai multe scari si factura este pe asociatia veche.acu avem o alta asociatie numai pe scara noastra.este corect?este incheiat un contract intre asociatie si firma de reparatii lifturi fara sa faca mai inai un studiu.
in numele mai multor locatari printre care si batrani bolnavi va rugam sa ne ajutati sa stim ce trebuie sa facem sa putem beneficia de lift.
am gasit o alta firma dar nu poate sa vina pana nu obtinem cartea tehnica de la lift.actuala firma nu vrea sa o inapoieze.
ce trebuie de facut?
multumim
Răspuns la discuția concediu de maternitate?
multumesc
Răspuns la discuția concediu de maternitate?
asta am inteles .dar intre cei doi angajatori lipsesc cele 11 zile pauza. deci la data nasterii nu am un an adunat la toate locurile de munca fara pauza.
Răspuns la discuția concediu de maternitate?
dupa calculele medicilor trebuie sa nasc pe 24 februarie.
atunci nu am un an lucrat fara pauza.
Răspuns la discuția concediu de maternitate?
intreruperea a fost de pe 4 martie pana pe 15 martie.pana pe 4 martie am fost angajata la alta societate.
in acea perioada eram si studenta dar la id.
buna. vreau sa stiu si eu daca pot beneficia de concediu de crestere a copilului pe durata de 2 ani in situatia in care eu am intreruere pe carte de munca de 14 zile iar un an implinesc pe 15 martie 2011. data probabila la nastere fiind 24 februarie 2011. nu am luat nici o zi de concediu medical. de pe data de 15 martie 2010 sunt angajata ca vanzatoare la societatea mea, platind contributiile la zi.
va rog sa imi spuneti cum pot sa fac sa beneficiez si eu de cei 2 ani de crestere a copilului.
se ia in calcul un an vechime de la data nasterii sau la data terminarii celor 126 zile de concediu medical?
Discuție gestiune comuna
Buna ziua!l as dori sa stiu daca la o asoc. de locatari formata din 3 scari gestiunea e comuna?scara noastra desi este la zi,platim penalitati la electrica pentru celelalte 2 scari.administratorul spune ca e legal pentru ca e gestiune comuna...ce se poate face in situatia de fata?multumesc