avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Activitate Tatiana44

Activitate Tatiana44

Răspuns la discuția cine poate sa-mi explice?
procesul initial a fost cu primaria de sector
recursul l-a facut primaria de sector si primaria mun bucuresti:MUNICIPIUL BUCUREªTI PRIN PRIMAR GENERAL - Recurent, Pârât
9. PRIMÃRIA SECTOR 6 BUCUREªTI - Intimat, Pârât
Răspuns la discuția cine poate sa-mi explice?
doamna avocat

in 2007 am deschis proces de revendicare teren din Bucuresti la primaria de sector
s-a dat urmatoarea hotarire :
se hotareste:: admite exceptia lipsei calitatii procesurale pasive a primariei de sector
admite cererea formulata de reclamanta
obliga paratul sa lase in deplina proprietate si linistita posesie terenul
respinge cererea promovata in contradictoriu cu primaria , pentru lipsa calitatii procesuale pasive
in 15 zile primaria de sector si primaria mun buc. a facut recurs
dupa mai multe amanari s-a dat urmatoarea decizie din aprilie 2009:
Pronunţată în şedinţă publică azi, 25.03.2009.Admite recursul. Modifică în parte sentinţa civilă recurată, în sensul că: Admite excepţia inadmisibilităţii acţiunii. Respinge acţiunea formulată în contradictoriu cu Municipiul Bucureşti prin Primar General ca inadmisibilă. Menţine în rest sentinţa civilă recurată. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţă publică azi,
nu am cunostiinte juridice si va rog sa -mi explicati in termeni mai uzuali
multumiri
ps.trebuie sa bem o cafea pt noaptea asta
Răspuns la discuția cine poate sa-mi explice?

jud de sector:

se hotareste:: admite exceptia lipsei calitatii procesurale pasive a primariei de sector
admite cererea formulata de reclamanta
obliga paratul sa lase in deplina proprietate si linistita posesie terenul
respinge cererea promovata in contradictoriu cu primaria , pentru lipsa calitatii procesuale pasive

multumiri

Răspuns la discuția cine poate sa-mi explice?
doamna avocat,
va multumesc pt raspuns,
In sept 2008 s-a dat sentinta civila de retrocedare teren de catre jud de sector in favoarea mea.
primaria mun Bucuresti a facut recurs si s-a judeat din sept pina acum cind s-a dat acest raspuns.
deci este vorba de o retrocedare teren care este mostenire de la bunicul meu
va multumesc anticipat
Tatiana
:((buna ziua,
Proces cu primaria locala se accepta. Primaria Mun bucuresti face recurs.
decizia:

.Admite recursul. Modifică în parte sentinţa civilă recurată, în sensul că: Admite excepţia inadmisibilităţii acţiunii. Respinge acţiunea formulată în contradictoriu cu Municipiul Bucureşti prin Primar General ca inadmisibilă. Menţine în rest sentinţa civilă recurată. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 1.04.2009.
Buna Ziua,
Judecatoria cere expertiza financiara (valorea terenului)
Cum se procedeaza si cam cat poate sa coste?
La cine se poate apela?
Multumiri anticipate
Răspuns la discuția plimbari lunare prin...tribunale
buna ziua

Situatia e foarte clara....X-(
Terenul e liber dar si bine plasat
A fost proces cu primaria de setor pt retrocedar de teren , si primaria a acceptat retrocedarea.
Apoi primaria si primaria mun Bucuresti au facut recurs.
S-a cerut la recurs sa se dovedeasca mostenitorii legali-actele sunt la dosar- si sunt deja 4 amanari,urmatorul termen in martie.,unde s-a cerut sa se evalueze terenul
(desi este liber)
Nu cunosc termenii juridici , dar toate amanarile n-au avut nici o legatura cu motivul recursului:O
O sa va tin la curent cu urmatoarea amanare,
Multumiri
Buna ziua,

Suntem in proces pe legea 10/2001 de cativa ani pt un teren in bBucuresti.Anul trecut s-a dat solutionare in favoarea noastra in proces cu primaria de sector.
Primaria Mun Bucuresti a facut apel,iar acum suntem amanati in fiecare luna cu un alt termen desi nu exista nici o legatura cu motivul recursului.
Mentionez ca avem toata documentatia la dosar(cred ca are acum 1m2)
Intrebare: cam cat mai poate dura aceasta fanfarada? De ce nu se ia o hotarare pt ca toate aceste amanari sunt bani din buzunarul fiecaruia.
Multumiri
Discuție succesiune
Buna ziua,
Sunt interesata sa aflu ce trebuie sa fac in urmatoarea situatie: sunt singura mostenitoare a mamei mele-tatal a decedat 15 ani in urma, si nu s-a deschis succesiune-ea are acum 90 de ani si este bolnava cu Alzhaimer si dementia,nu mai stie absolut nimic -este in ingrijirea mea, nu primeste nici un ajutor.Ea are casa si teren -linga Bucuresti-pe care eu nu le mai pot intretine.
Exista vreo forma prin care pot vinde aceste proprietati?
Poate primi vreun ajutor de boala?(mentionez ca are pensie de urmas de 400 lei)
Multumesc anticipat.
Tatiana