Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evaluare teren intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evaluare teren intravilan

Buna Ziua,
Judecatoria cere expertiza financiara (valorea terenului)
Cum se procedeaza si cam cat poate sa coste?
La cine se poate apela?
Multumiri anticipate
Puteti apela la un expert de cadastru sau la un notar public care va poate da un pret corect al terenului respectiv.Nu stim exact costul, dar apeland la ei, veti afla cu siguranta.Instanta ar fi trebuit sa va indice un expert judiciar, autorizat de catre instanta.
Instanta va numi, prin procedura tragerii la sorti, un expert aflat pe lista comunicata de catre Biroul Local.

Va puteti interesa din timp ce experti agreeaza instanta. De asemenea, destui judecatori intreaba intai partile daca s-au inteles in privinta unui expert, inainte de a-l numi ea.

In privinta costului expertizei, acesta depinde de complexitatea expertizei; la modul general, in Bucuresti porneste de la 700-1.000 RON.