Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Decont expertiza tehnica
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Decont expertiza tehnica

Buna ziua
Va rog frumos sa-mi spuneti care act legislativ reglemanteaza
baza de calcul a unei expertize???
In principiu ma intereseaza cum se calculeaza costul unei
ore de lucru pentru exepertiza.
Este o formula in care intra : salariul minim sau salariul mediu
pe economie???
Cu multumiri anticipate
Este vb de onorariu expert nu cost/ora de lucru. Spre expemplu expertiza judiciara auto in judetul meu costa 700 ron.
pop sorin, utilizator
Din O.2/2000 devenita L.156/2002, la art.22 se arata ca raportul de expertiza este insotit de nota de evaluare a onorariului impreuna cu decontul cheltuielilor de transport, diurna, cazare sau alte cheltuieli necesare pentru efectuarea expertizei.
F.multi experti fixeaza pe ora de lucru untarif-nimic nu-i impiedica.Depinde de complexitatea lucrarii pe care trebuie sa o expertizeze.
Decontarea expertizei se face numai prin biroul local de expertiza.
Incercati a fi mai explicit :
a) expertiza judiciara
b) expertiza extrajudiciara
Despre care din aceste doua tipuri de expertiza este vorba ?

La expertiza judiciara instanta de judecata stabileste cuantumul sumei si pentru expertiza extrajudiciara in functie de complexitate, timpul efectiv de lucru, etc ( practic este o negociere a muncii efectuata de expert).
Este vorba de o noua expertiza judiciara la care s-a depus decontul.
In decont sunt intoduse orele de lucru exagerat de multe pentru o noua expertiza
care are ca baza de plecare vechea expertiza ( 2007).
Motivele pentru care am solicitat o noua expertiza au fost conditiile actuale al pietei imobiliare si coeficientii de individualizare, care au fost stabiliti la prima expertiza in mod subiectiv.
Pentru calcului orei , expertul a aplicat o formula, in care introdus salariul mediu pe economie.
Am citit ca in acest calcul un alt expert a introdus salariul minim pe economie.
Diferenta este foarte mare intre cele doua valori calculate in felul acesta.
Judecatoarea nu a comentat si nu a verificat modul de calcul al decontului,
lasandu-ma pe mine sa hotarasc daca platesc sau nu (!?).
In aceeasi expertza am luat si un expert parte care din nefericire nu a fost lasat sa-si impuna punctul de vedere in fata expertului impus de instanta.
Cum isi precizeaza punctul de vedere expertul asistent in fata instantei???
Pe el nu-l intraba nimeni ce parere are??
Toate "indrumarele"in baza carora expertii elaboreaza expertizele sunt considerate probabil "secret de serviciu", au cu caracter intern in breasla lor, noi platim dar nu stim daca expertiza acopera cerintele necesare unui asemenea act juridic. Am vazut tot felul de expertize toate facute in asa fel , incat sa iasa cum "trebuie.
Legislatia in acest domeniu este din ce in ce mai evaziva, absolut nimic concret, totul este la latitudinea unor persoane care au ca varsta inca un deceniu peste limita pensionarii.
HG 2 din 2000 nu-mi da raspuns nedumeririlor mele.
Orice raspuns va fi binevenit motiv pentru care va multzumesc anticipat