avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate Luana Sanziana

Activitate Luana Sanziana

Va mulțumesc frumos pentru răspuns. Mama a făcut succesiune intr-adevăr după moartea tatălui meu.
Problema e ca a fost la un notar acum care i-a zis ca dreptul la creanța nu se prescrie. Cred sincer ca nu are dreptate având in vedere ca și dumneavoastră și alți doi avocați ați spus ca nu mai are drept.
Se poate întâmpla ca un notar din București sa dezinformeze in felul acesta clienții?


Mai am o întrebare, căci ziceți ca expirarea creanței poate fi întreruptă
Ei după divorțul din 2009 au continuat sa locuiască in același apartament al mamei in care stau amândoi și in ziua de azi. Faptul ca au stat împreuna aceasta perioada ca doi colocatari influentează aceasta expirare a creanței?
Aveti idee cat dureaza ca sa obtinem o asemenea hotarare?
Wow, deci deja va multumesc din suflet pentru raspuns! Sa va dea Dumnezeu sanatate!
Ce vesti bune!
Cum se procedeaza pentru a-l evacua pe fostul sot din apartament? Ce trebuie sa faca exact si cat ar dura? Pot s-o iau intre timp la mine? Cum am zis, sunt foarte ingrijorata pentru ea.
Buna ziua
Va deranjez cu o intrebare. Va explic deja situatia.
Mama mea are un apartament cumparat impreuna cu tatal meu, decedat in 1983
Intre timp s-a recasatorit si cu acest nou sot a platit timp de 7 ani rata la apartament, intre 1990-1997 (data la care creditul a fost achitat)
In 2009 a divortat de acest sot, fara insa a face partajul.
Am inteles ca pt ca a platit impreuna cu ea rata timp de 7 ani are dreptul la o despagubire - Prima mea intrebare este: cine stabileste suma si care este procedura de urmat? Eu sunt dispusa sa ii platesc despagubirea, numai sa plece din casa.
Situatia e destul de urgenta pt ca ei traiesc in continuare sub acelasi acoperis dar nu se mai inteleg si ea vrea sa il faca sa plece din apartament. Sunt foarte ingrijorata pentru santatatea ei.
Ce se poate face?
Va multumesc din suflet
Contract de inchiriere avem, numai ca nu l-am declarat la fisc :(
Asa este, dar ei insisi au zis la inceput ca sa nu le facem chiria mai mare si sa nu inregistram la fisc...
Buna ziua si un mare multumesc pentru atentia si timpul dv.

Am inchiriat un apartament fara sa-l declar la fisc - cu 230 de euro - suma a fost mai mica tocmai pentru ca nu l-am declarat la fisc.
Acum chiriasii vor pleca si au avut "stralucita" idee de a-mi cere vezi doamne chitantele cu care am platit impozitul la Fisc, ei stiind foarte bine ca nu l-am declarat. Nu inteleg de ce fac asta, poate dintr-o razbunare sau vor sa ma santajeze?
Ce pot face?
Imi pot face rau in sensul ca sa imi faca o reclamatie la Fisc?
Specific ca nu le-am dat niciodata vreo chitanta pt banii primiti.

Va multumesc frumos pentru raspunsuri

Luana
Răspuns la discuția Problema Succesiune
Deci tatal trebuie sa-mi vanda mie partea lui dupa ce se face succesiunea...
Problema e ca nu am atatia bani sa-i cumpar tatalui partea...:(
Răspuns la discuția Problema Succesiune
Inteleg. Dar putem sa-l chemam pe nepot la succesiunea pt mama fara sa-i spunem ca intentionam sa facem cu declaratia tatalui (prin care imi lasa partea lui mie) si sa vorbim cu notarul sa pregateasca actele inainte si tata sa semneze?
Inca o data va multumesc si mi se pare un act deosebit si laudabil efortul pe care il depuneti pe acest forum fara sa fiti platit.
Răspuns la discuția Problema Succesiune
Deja va multumesc frumos pentru raspunsul rapid si sfatul pe care il gasesc foarte util.
Deci sa mergem la notar sa deschidem succesiunea dupa mama. Daca nepotul nu vrea sa vina ce se intampla?