avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1927 soluții astăzi
Forum Activitate claudia.popa

Activitate claudia.popa

Am facut o contestatie la executare si unul dintre capetele de cerere a fost si suspendarea executarii. Dupa ce instanta mi-a fixat cautiunea s-a pronuntat ,prin incheiere, admitind suspendarea. Pe fond contestatia s-a respins si suntem in recurs, trecand mai mult de 30 de zile de la comunicarea sentintei. Instanta nu a dispus nimic referitor la recuperarea cautiunii. Imi pot recupera cautinea?
Răspuns la discuția suspendarea executarii silite
revin si arat ;am facut recurs.intre timp am primit o publicatie de comunicare cu o noua licitatie;am cerut suspendarea pe calea ordonantei presedintiale. la termen judecatorul m-a trimis sa platesc cautiune iar ulterior,judele m-a pus insa sa platesc taxa judiciara de timbru la valoare;am luat banii de la cec si am platit. ne-am judecat, insa mi s-a respins cererea ca inandmisibila .fac recurs si sper sa-mi recuperez taxa macar sau CUM O RECUPEREZ !?am facut si contestatie la executare care are termen peste cateva zile dar e acelasi jude si probabil voi piede,deci nu ma prezint.ORICUM LICITATIA TREBUIA SA AIBA LOC IERI ,DAR AM PLATIT APROAPE TOT CU PISTOLUL LA TAMPLA.executorul BANCAR a facut publicatia de vanzare in ziua cand a primit hot de la fond´(parca erau acolo 15 zile nu?)azi am fost sa retrag cautiunea si judecatoarea mi- a zambit ;NU SE POATE PANA LA O HOT DEFINITIVA SI IREVOCABILA-DECI AM SUSPENDAREA VALIDA ! O INCHEIERE DE SEDINTA E MAI TARE CA O HOT DE FOND?IN CE TARA TRAIM?DACA NU E SUSPENDATA ATUNCI DE CE NU POT RIDICA BANII?multumesc pt tot si astept urgent solutii/raspunsuri...
Am solicitat pe calea ordonatei presedintiale suspendarea executarii conform art 403 cod proc civila. Judecatorul mi-a fixat taxa de timbru la valoarea pretentiilor, fara a-mi fixa cautiune si-a mai si respins cererea ca inadmisibila. Exista vreo sansa sa-mi recuperez banii achitati pentru taxa de timbru?
Pe calea ordonantei presedintiale am obtinut o hotarire irevocabila referitoare la suspendarea executarii silite.Am cerut si in contestatia la executare-capat de cerere separat-suspendarea executarii pana la solutionarea definitiva si irevocabila ,iar instanta s-a pronuntat separat si favorabil in incheierea de sedinta si care putea fi atacata cu recurs in 15 zile.Nu s-a facut recurs, iar pe fond contestatia la executare a fost respinsa sec neprecizand decat ca respinge actiunea si ca hotararea poate fi atacata cu recurs in 15 zile de la comunicare. Executorul considera ca s-a respins in totalitate iar recursul nu suspenda executarea si incheierera de sedinta pe 403 c.proc. civ. e anulata. Executarea este sau nu suspendata pana la solutionarea recursului?
Pe 16 februarie am termen pentru a mi se vinde imobilul, prin licitatie, de catre un executor bancar. Am facut contestatie la executare si am termen pe 20 februarie. Totodata am cerut suspendarea executarii pe calea ordonantei presedintiale. Aceasta ordonanta a avut termen pe 5 februarie, dar instanta a admis excepţia nelegalei compuneri a completului de judecată invocată din oficiu si a dispus înaintarea cauzei pentru a se repartiza aleatoriu in vederea stabilirii completului de judecată şi a termenului pentru judecata în continuare a cauzei. Daca depun certificate de grefa la executor, se suspenda licitatia?