avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Activitate grigore iuliana

Activitate grigore iuliana

Multumesc pentru raspuns si promptitudine
2 persoane au avut 2 fii , unul din ei a decedat inaintea parintilor , dar era casatorit fara copii , apoi a decedat tatal si de curand a decedat si mama, ramanand in urma lor un fiu si nora .
Ma interesa care este cota fiului si a nurorii ,la dezbaterea succesiunii , avand in vedere faptul ca pana in acest moment nu s-a dezbatut nici o succesiune
Buna seara ,
as dori sa stiu care sunt cotele de mostenire ce revin fiului si nurorii fara copii , la dezbaterea succesiunii
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune
Imi puteti spune mai exact cat reprezinta aceasta rezerva in procente?
Da, este un proces de revendicare , am cumparat de la stat in baza Legii 112/1995 ,iar revendicatorul spune ca a facut notificare in baza legii 10/2001 , dar pe site-ul Primarie apare notificarea la alt sector decat cel in care locuiesc , mai mult in dosarul de la Primarie nu are copie dupa titlul bunicilor ,dar are o schita de casa care nu corespunde cu schita casei in care locuiesc. Intre timp a obtinut de la Arhivele statului o copie a titlului.Curios este si faptul ca spune ca imobilul a fost nationalizat in baza Decretului 92/50 , numai ca acolo apar 6 apartamente , iar la mine nu sunt 6 camere?!Eu am adeverinte de la Primarie in care mi se spune ca nu exista proces pe rol si nici notificare , dar se pare ca nu au nici o valoare. Oricum pana in anul 2008 nu am aflat de existenta vreunui litigiu in legatura cu aceasta casa, iar atunci cand am cumparat stiu ca nu mi s-a incheiat contractul de vanzare pana nu au verificat la tribunal , cel putin asa mi s-a spus . Ultimele adeverinte solicitate de la Primarie avand in vedere existenta vreunui proces sunt datate in 2008 , inainte de a fi actionata in instanta!!!!!!!!!!
Buna seara , as dori sa stiu din experienta dumneavoastra daca exista riscul sa pierd casa in urma unui proces de comparare de titluri , mentionez ca pana in anul 2008 ,nu am stiut ca exista acest mostenitor , deci nu am mai avut alt proces inainte , de asemenea as vrea sa stiu cum pot obtine un istoric de rol pentru ca la Primarie mi se cere sa depun o copie a actului de vanzare cumparare legalizata , iar dupa ce avocata care reprezinta partea adversa a " facut " rost de o copie a actului meu pentru a ma putea actiona in instanta va dati seama ca nu prea imi vine sa pun la dispozitia Primariei si o copie legalizata .
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune
Ati putea sa-mi spuneti ce cota i-ar reveni daca ar face o actiune in justitie? Macar sa am idee cat ar trebui sa-i revina in urma acestei actiuni in reductiune?
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune
multumesc mult
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune
Pentru aceasta declaratie ii trebuie si alte acte sau numai testamentul si actul de identitate ?
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune
anul trecut pe 30 septembrie .As mai avea o intrebare :am inteles ca mama trebuie sa dea o declaratie la notariat de acceptare a mostenirii? Ce alte acte ar mai trebui sa fac , imi cer scuze ca pun atatea intrebari dar suntem intr-o situatie mai dificila mama avand in ingrijire doi copii majori cu handicap ( schizofrenie ) si incerc in masura in care pot sa o ajut pentru a nu ajunge pe drumuri.Multumesc inca odata pentru raspunsuri