Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

Am o mare rugaminte la d-voastra , mama mea a fost recasatorita cu o persoana care avea dintr-o casatorie anterioara un copil infiat cu drepturi depline , dar asta am aflat de abia dupa decesul sotului ei ( el sustinand tot acest timp ca este fata surorii lui pe care doar a crescut-o).In acelasi timp nu fusese facuta succesiunea dupa prima sotie . Mentionez ca titlul de proprietate aferent terenului pe care exista casa a fost obtinut in timpul casatoriei cu mama mea si ca provenea de la parintii decedatului .Dar toate acestea le-am aflat abia dupa decesul sotului mamei. In timpul casatoriei cu acesta a fost intocmit un testament in favoarea mamei , dar in el decedatul a declarat ca nu are mostenitori rezervatari.In aceasta situatie as dori sa stiu daca mamei ii revine ceva din masa succesorala avand in vedere ca au fost casatoriti timp de 20 ani.Va multumesc mult
Succesiunea dupa sotul mamei dvs. se va face avand in vedere testamentul. Dar fiica infiata de sot este mostenitor rezervatar si va putea ataca testamentul. Nu conteaza cat timp au fost casatoriti.
Multumesc mult pentru raspuns
As mai avea o intrebare : cat ar trebui sa-i revina din masa succesorala ,in calitate de mostenitor rezervatar ?
reductiunea testamentului poate fi solicitata intr-un termen de 3 ani de la data decesului defunctului.
in ce an a decedat sotul mamei dvs?
anul trecut pe 30 septembrie .As mai avea o intrebare :am inteles ca mama trebuie sa dea o declaratie la notariat de acceptare a mostenirii? Ce alte acte ar mai trebui sa fac , imi cer scuze ca pun atatea intrebari dar suntem intr-o situatie mai dificila mama avand in ingrijire doi copii majori cu handicap ( schizofrenie ) si incerc in masura in care pot sa o ajut pentru a nu ajunge pe drumuri.Multumesc inca odata pentru raspunsuri