avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate mombutu

Activitate mombutu

buna ziua,

rog ajutor. am incasat luna trecuta dividendele emise de petrom pe anul 2011.
am gasit pe internet doar ca trebuie platit impozit pana pe 25 ale lunii urmatoare.

ce formular trebuie completat pt declararea venitului?

am fost la administratia financiara pt pers fizice si nu au stiut sa imi incaseze impozitul. credeau ca e vorba de vanzare de actiuni si ca treb sa completez d225 pt castiguri din transfer de titluri de valoare.
dar eu nu am facut transfer pur si simplu am primit dividende in cuantumul actiunilor detinute la o societate listata pe bursa de valori (pers fizica)

rog ajutor cu modalitate declarare si teremene.
eventual pasajul de legislatie aferent. pe internet nu am gasit decat pt patronii care incaseaza dividende de la firmele lor...
Multumesc
Răspuns la discuția Cazier fiscal & contract contabil
Iti multumesc frumos pt raspuns.

Am fost la Adiministratia Fnantelor Publice pentru persoane fizice a sectorului unde sunt domiciliat.
Cand am intrebat la ghiseul de informatii am fost trimis la cea de persoane juridice.
Am sunat la pers juridice si acolo am fost trimis la registrul comertului.
Tipic romanesc, dar nu ma descurajez pt ca ma astept la multe altele de genul dc vreau sa am firma...

Acum eu sunt pers fizica care doreste sa isi deschida firma si
atunci ar treb sa mai incerc la AFP pt pers fizice?

Va rog daca e cineva din Bucuresti si ma poate ajuta cu un sfat.
Sal,

Va rog. Sunt din Bucuresti si imi trebuie cazierul fiscal ca sa imi deschid firma.
De unde exact pot sa depun cerere si sa il ridic.

Alt problema, O sa imi iau un contabil. Vreau sa ma asigur ca el semneaza actele contabile
si e responsabil pt corectitudinea lor.
Ce contract treb sa semnez cu el si cam ce treb sa contina?

Va multumesc.
Răspuns la discuția succesiune
Buna Ziua.

Bunicii mei nu lasat nici un testament scris, exista 4 frati.
Bunicul este cel care a murit ultimul in 2003. Nu a fost facuta nici un fel de succesiune
pana acum din cate stim. Pur si simplu fratii care locuiesc in apropierea satului s-au folosit
in acest timp de bunurile ramase, au platit de asemenea si impozitele aferente.
Acum parintii mei doresc sa deschida succesiunea insa eu am auzit ca exista un termen
in care dc nu iti ceri drepturile si nu te folosesti de propietate iti pierzi dreptul la mostenire.
Ceilalti frati nu vor sa deschida succesiunea cel putin asta ne-au spus mereu, ne-au amanat din an in an.

Va rog frumos sa ma indrumati:
- cum pot deschide succesiunea?
- Constitue o problema situatia de mai sus? ( in toti aceti ani ceilalti frati s-au folosit de propietate si au platit ei taxele)

Va multumesc anticipat.