avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Activitate alis.pencea

Activitate alis.pencea

La realizarea unui cotract individual de munca , este obligatoriu sa se plateasca in acelasi timp si la sanatate ? Sau este doar optional?
Răspuns la discuția impozit forfetar
Dar , oare , ce se poate intampla daca o societate nu are bani sa plateasca acest impozit forfetar?
Daca nu ma insel,atunci cand ai nevoie sa reinoiesti un act de identitate,de exemplu,nu ti se da voie pana nu achiti amenzile . In felul asta esti obligat sa le platesti,altfel nu poti face actul. Astept si eu raspunsuri.Nu stiu cat este de adevarat acest lucru.

Nu aveau nici o calitate,niciunul............ Insa.......au trecut si cele 6 luni........ Amenda a fost data in iunie 2008. Daca as fi postat problema aici , mai devreme... Asta e ! Probabil ca nu mai am nici o sansa de a demonstra adevarul.#-o#-o
Ma supar foarte tare,pentru ca ei stau linistiti, si nu se gandesc ca mi-au facut rau... Nu stiu cand voi putea vreodata sa platesc atatia bani ( 7000 ron ). Si am inteles ca imi pot face dosar penal , si ma dau mai departe pe mana Politiei Economice... Va fi vai de mine....
Va multumesc pentru raspunsuri,si as vrea sa va mai intreb ceva..... Daca voi inchide firma,voi fi cautata in continuare pentru plata amenzii ? Si daca va fi necesar vreodata voi mai putea infiinta o alta firma tot pe numele meu ? Va multumesc inca o data pentru raspunsuri,Alis.
Am nevoie de un sfat din partea dumneavoastra,in legatura cu o amenda pe care am primit-o fara ca eu sa stiu.Sunt administrator si asociat unic,am avut un magazin  impreuna cu o alta familie(sot si sotie).Eu am hotarit sa renunt ,sa imi iau jumatate din valoare.Ei au ramas in continuare,au tinut magazinul deschis,desi eu eram administratorul firmei,in acte.In una din zile ,inainte ca eu sa inchid activitatea firmei(sau punctul de lucru),persoana care se afla in magazin,a primit un control din partea Protectiei Consumatorului,in acelasi timp a semnat si pt o amenda de 2000 Ron,care s-a transformat in 7000 Ron,pt ca nu a fost platita in 48 de ore.Eu nu am stiut de aceasta amenda,decat dupa o luna,cand nu mai era nimic de facut (mi-a fost ascuns acest lucru). Semnatura mea nu apare pe nicaieri,doar persoana care a primit amenda,a semnat . Acum eu sunt buna de plata ,fiind administratorul firmei. Nu vreau totusi sa merg in instanta , as vrea sa stiu daca e posibil sa dovedesc adevarul,tinand cont ca nu eu am semnat pt acea amenda. Sau ce masuri pot lua sa-i sperii si pe ei,asa cum sunt si eu. Tin sa precizez ca si marfa pentru care "am primit" amenda,era luata de ei fara sa am vreun amestec. Ce pot face sa-i conving sa-si plateasca amenda?