avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1263 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Am primit amenda fara sa vreau.....
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Am primit amenda fara sa vreau.....

Am nevoie de un sfat din partea dumneavoastra,in legatura cu o amenda pe care am primit-o fara ca eu sa stiu.Sunt administrator si asociat unic,am avut un magazin  impreuna cu o alta familie(sot si sotie).Eu am hotarit sa renunt ,sa imi iau jumatate din valoare.Ei au ramas in continuare,au tinut magazinul deschis,desi eu eram administratorul firmei,in acte.In una din zile ,inainte ca eu sa inchid activitatea firmei(sau punctul de lucru),persoana care se afla in magazin,a primit un control din partea Protectiei Consumatorului,in acelasi timp a semnat si pt o amenda de 2000 Ron,care s-a transformat in 7000 Ron,pt ca nu a fost platita in 48 de ore.Eu nu am stiut de aceasta amenda,decat dupa o luna,cand nu mai era nimic de facut (mi-a fost ascuns acest lucru). Semnatura mea nu apare pe nicaieri,doar persoana care a primit amenda,a semnat . Acum eu sunt buna de plata ,fiind administratorul firmei. Nu vreau totusi sa merg in instanta , as vrea sa stiu daca e posibil sa dovedesc adevarul,tinand cont ca nu eu am semnat pt acea amenda. Sau ce masuri pot lua sa-i sperii si pe ei,asa cum sunt si eu. Tin sa precizez ca si marfa pentru care "am primit" amenda,era luata de ei fara sa am vreun amestec. Ce pot face sa-i conving sa-si plateasca amenda?
Cel mai recent răspuns: gimilica , utilizator 11:57, 4 Februarie 2009
Nu dvs. ati fost amendat ci societatea, avand in vedere ca dvs. aveti calitatea de administrator sunteti obligat sa platiti amenda din banii societatii,( intrucat aveti acest drept) respectiv pentru si in numele Sc.
In caz contrar societatea va fi chemata in judecata pentru plata amenzii, iar dvs. in calitate de administrator veti fi chemat sa reprezentati societatea.
Ar fi fost cel mai sigur sa faceti contestatie la procesul verbal de contraventie, dar pentru ca a trecut termenul trebuie sa platiti.
Nu dumneavoastra ci societatea comerciala.
alis.pencea a scris:

Am nevoie de un sfat din partea dumneavoastra,in legatura cu o amenda pe care am primit-o fara ca eu sa stiu.Sunt administrator si asociat unic,am avut un magazin  impreuna cu o alta familie(sot si sotie).Eu am hotarit sa renunt ,sa imi iau jumatate din valoare.Ei au ramas in continuare,au tinut magazinul deschis,desi eu eram administratorul firmei,in acte.In una din zile ,inainte ca eu sa inchid activitatea firmei(sau punctul de lucru),persoana care se afla in magazin,a primit un control din partea Protectiei Consumatorului,in acelasi timp a semnat si pt o amenda de 2000 Ron,care s-a transformat in 7000 Ron,pt ca nu a fost platita in 48 de ore.Eu nu am stiut de aceasta amenda,decat dupa o luna,cand nu mai era nimic de facut (mi-a fost ascuns acest lucru). Semnatura mea nu apare pe nicaieri,doar persoana care a primit amenda,a semnat . Acum eu sunt buna de plata ,fiind administratorul firmei. Nu vreau totusi sa merg in instanta , as vrea sa stiu daca e posibil sa dovedesc adevarul,tinand cont ca nu eu am semnat pt acea amenda. Sau ce masuri pot lua sa-i sperii si pe ei,asa cum sunt si eu. Tin sa precizez ca si marfa pentru care "am primit" amenda,era luata de ei fara sa am vreun amestec. Ce pot face sa-i conving sa-si plateasca amenda?

Din pacate nu prea aveti ce face.Retragerea dvs.din societate trebuia facuta la Registrul Comertului.Intr-o societate comerciala este ca intr-o casatorie...Nu poti sa te desparti pur si simplu si nu mai esti casatorit, trebuie sa mai si divortezi la tribunal...
Va multumesc pentru raspunsuri,si as vrea sa va mai intreb ceva..... Daca voi inchide firma,voi fi cautata in continuare pentru plata amenzii ? Si daca va fi necesar vreodata voi mai putea infiinta o alta firma tot pe numele meu ? Va multumesc inca o data pentru raspunsuri,Alis.
Nu prea se scapa asa usor de amenzile de la stat.

Alte discuții în legătură

Firma recuperare credite nedelcuc nedelcuc Buna ziua. In urma cu ceva timp am avut un credit la [BANCA], neachitat. Nu mentionez acum motivele. Ideea este ca intre timp am intrat pe ,,mainile'' celor d ... (vezi toată discuția)
Admnistrator srl savali10 savali10 un administrator de srl,care are 7.5%valoare actiuni,poate sa fie demis de ceilalti doi asociati care detin 92.5%,din functia de administrator,fara acordul ... (vezi toată discuția)
Radiere srl bandi2 bandi2 tot nu am ajuns la o concluzie... in iunie imi expira 3 ani de suspendare cu regimul derogatoriu ,deci fara datorii la fisc.nu mai doresc sa o reactivez ... (vezi toată discuția)