avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate Getz

Activitate Getz

Răspuns la discuția Am nevoie de un sfat va rog
din pacate am semnat procesul verbal. doar ca am mentionat ca nu ma consider vinovat. mi s-a spus ca trebuie sa semnez obligatoriu, altfel voi plati tot din buzunar
acest lucru mi l-au spus acolo 2 politisti pe care i-am inregistrat. se mai poate face ceva?
Răspuns la discuția Am nevoie de un sfat va rog
Multumesc pentru raspuns. Daca mai sunt si alte pareri, va rog mult sa imi scrieti.
Buna ziua.

Am patit ceva care in conceptia mea este incredibil si as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a intelege ce pot sa fac.
Ma aflam in trafic iar la un moment dat, ajung in dreptul unei intersectii.
Strada pe care ma aflam are 2 benzi pe sens. Ajuns in dreptul intersectiei, observ ca semaforul are culoarea rosie, si franez pana la oprire. Opresc si dupa aproximativ 2 secunde simt o busitura pe partea dreapta.
Mentionez faptul ca eram oprit la semafor pe banda din dreapta insa eram aproape de linia de mijloc, sau poate chiar putin trecut de ea. In orice caz, in momentul accidentului stationam la semafor, indiferent de pozitie.
Bun. Ajung la politie unde surpriza: pe langa faptul ca s-a tipat constant la mine iar politistul isi formase parerea inainte sa imi citeasca declaratia, aflu ca eu sunt vinovat. Cumva, in conceptia politistului as fi schimbat directia de mers fara sa ma asigur si am intrat in coliziune cu autoturismul celalalt.
Ciudat:
a) m-au amenintat atat soferul celalalt cat si politistul. primul ca "ai grija ca vorbesti cam mult si prost si...", politistul "cu 2 martori te pot linisti daca ai prea multi bani in buzunar"
b) soferul a mintit in legatura cu timpul producerii accidentului si am fost obligat sa modific timpul dupa el
c) am fost acuzat fara sa mi se ia in considerare declaratia
Intrebari:
Ce sansa am sa castig un eventual proces?
Faptul ca in masina cu mine se aflau 3 persoane cu care nu am legaturi de rudenie conteaza? II pot folosi ca martori?
Politistul mi-a zis ca "putin imi pasa ce martori ai. au fost cu tine in masina? nu ma intereseaza"
Nu am vrut sa semnez procesul verbal si politistul mi-a zis ca nu pot face contestare la decizia lui altfel si ca o sa platesc daunele din buzunar. Este adevarat? (am inregistrare audio pentru asta.)

Va rog sa ma ajutati
Nu stiu daca ma adresez in topicul in care trebuie insa am nevoie de niste informatii.
In 1995 am imprumutat unei rude 1500$, s-au intcmit procese verbale de mana, continand seriile buletinelor, seriile bancnotelor, martor, semnaturi, si imprumutul in clar.
Pana in 2009 nu am mai primit banii inapoi.
Ma intereseaza daca pot intenta proces persoanei careia i-am imprumutat banii, cat m-ar costa procesul si daca as avea sanse sa obtin castig de cauza.
Mentionez ca stiu doar ultima adresa la care a locuit ruda in cauza, insa de aproximativ 8 ani nu mai stiu nimic despre ea.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua.
In urma unui accident rutier soldat doar cu avarii, am mers la sediul politiei unde am dat declaratie si am fost considerat vinovat.
Am fost supus de asemenea si testului de alcolemie fiind pus sa suflu in aparat.
Aparatul insa nu avea tub si am fost pus sa suflu de la distanta atat eu cat si conducatorul celuilalt vehicul implicat in accident.
Pot contesta in instanta acest lucru?
Inca o intrebare: daca celalalt conducator a mintit in declaratie, si i s-a dat lui dreptate, ce pot face?

Multumesc anticipat pentru raspuns