Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot da in judecata politia pentru viciu de procedura?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot da in judecata politia pentru viciu de procedura?

Buna ziua.
In urma unui accident rutier soldat doar cu avarii, am mers la sediul politiei unde am dat declaratie si am fost considerat vinovat.
Am fost supus de asemenea si testului de alcolemie fiind pus sa suflu in aparat.
Aparatul insa nu avea tub si am fost pus sa suflu de la distanta atat eu cat si conducatorul celuilalt vehicul implicat in accident.
Pot contesta in instanta acest lucru?
Inca o intrebare: daca celalalt conducator a mintit in declaratie, si i s-a dat lui dreptate, ce pot face?

Multumesc anticipat pentru raspuns
Ati solicitat si efectuare de probe biologice ( sange,urina,sputa) ? Asta ca sa puteti contesta etilotestul !
Ce rezultat a dat la etilotest ?
Putin mai detaliat si atunci va vom da si un raspuns.