avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot da in judecata politia pentru viciu de procedura?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot da in judecata politia pentru viciu de procedura?

Buna ziua.
In urma unui accident rutier soldat doar cu avarii, am mers la sediul politiei unde am dat declaratie si am fost considerat vinovat.
Am fost supus de asemenea si testului de alcolemie fiind pus sa suflu in aparat.
Aparatul insa nu avea tub si am fost pus sa suflu de la distanta atat eu cat si conducatorul celuilalt vehicul implicat in accident.
Pot contesta in instanta acest lucru?
Inca o intrebare: daca celalalt conducator a mintit in declaratie, si i s-a dat lui dreptate, ce pot face?

Multumesc anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: Carmen-Tunde Borsanyi , Avocat 08:04, 29 Ianuarie 2009
Ati solicitat si efectuare de probe biologice ( sange,urina,sputa) ? Asta ca sa puteti contesta etilotestul !
Ce rezultat a dat la etilotest ?
Putin mai detaliat si atunci va vom da si un raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conducere in stare de ebrietate tomi_mithos tomi_mithos Sunt Raul,din Cluj,as avea nevoie de cateva raspunsuri,sfaturi,am avut un accident rutier soldat cu doua victime (minore)una din ele a avut si o operatie la ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan messartim messartim Buna ziua.Am si eu o problema.Acum 9 luni am condus baut (100m pana acasa)si am cauzat un accident soldat cu pagube materiale(rezolvate imediat),politia a ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere Cda66 Cda66 Acum 1 an de zile am fost oprit în trafic de un echipaj de la politia rutiera, am fost testat cu etilotestul, rezultatul a fost 0.00. Polițistul mi-a făcut ... (vezi toată discuția)