avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate scorpion 13

Activitate scorpion 13

Salut tuturor,

Sunt interesat de pdv aplicat al unor practicieni sau chiar jurisprudenta, in ceea ce priveste posibilitatea/utilitatea solutionarii unei cai de atac indreptata impotriva unei solutii de respingere a unei cereri de suspendare a executarii unui act administrativ, intemeiata pe art. 14 alin. 1 din lege, potrivit caruia: "in cazuri bine justificate ... pana la pronuntarea instantei de fond", raportat la ipoteza in care, instanta de fond, investita cu solutionarea cererii de anulare a actului administrativ respectiv, si chiar cu suspendarea executarii acestuia (de aceasta data, intemeiata pe disp. art. 15 din lege) s-a pronuntat deja.
Demersul este motivat de faptul ca, din pacate, desi am formulat recurs pt prima cerere de suspendare, sperand ca primul termen de judecata fixat de instanta de recurs va fi unul apropiat, sunt pus in situatia ca acest termen sa fie foarte indepartat, cu mult chiar dupa pronuntarea instantei de fond in dosarul privind anularea actului respectiv.
Intr-o opinie ce a format obiectul unei sesizari a Curtii Constitutionale, finalizata prin emiterea Deciziei nr. 673/10.10.2006, autorul acesteia remarca si sustine, pe buna dreptate, ca exista o discriminare negativa intre solicitantul suspendarii executarii actului, formulata in temeiul art. 14, fata de reclamantul aflat in procedura reglementata de art. 15, deoarece, in cazul admiterii, ambele se finalizeaza cu hotarari executorii de drept, insa, in primul caz, conditionat, pana la solutionarea in fond a litigiului, masura insuficienta si inoportuna, deoarece nu se pot exercita caile de atac care sa conduca la solutionarea definitiva si irevocabila a fondului cauzei.
Curtea Constitutionala a apreciat ca acesta nu a formulat, in concret, critici de neconstitutionalitate, ci doar aspecte ce tin de interpretarea si aplicarea legilor, asupra carora a evitat sa se pronunte, aratand ca numai judecatorul poate aprecia daca dispoz. art. 15 - suspendarea pana la solutionarea definitiva si irevocabila a cauzei (dosarul privind anularea) ar trebui sa se aplice si in cazul procedurii suspendarii prin actiune separata, reglementata de art. 14 din lege.

In concret, as vrea sa cunosc pdv aplicat al unor practicieni ai dreptului sau chiar al unor instante judecatoresti (de recurs) daca, in cazul respingerii cererii intemeiata pe art. 14 si pronuntarii instantei de fond asupra cererii privind anularea actului si suspendarea executarii aceluiasi act, bazata insa pe art. 15 din lege, calea de atac indreptata impotriva solutiei din primul dosar (bazat pe art. 14) este una inadmisibila sau chiar a ramas fara obiect pentru ca, in cazul unei eventuale solutionari favorabile a recursului, cu casarea hotararii si rejudecarea fondului, masura dispusa - suspendarea - nu putea avea decat o durata limitata in timp - pana la pronuntarea instantei de fond (incident care deja s-a produs).

Multumesc anticipat pentru opiniile voastre.
ecaterinahalmagean a scris:

Buna. Am primit raspuns pozitiv de la barou. Sapt viitaore marti trebuie sa depun juramantul si sper sa primesc in curand actele. Din cate stiu eu, au fost aprobate mai multe dosare, in special a celor cu peste 5 ani vechime. Nu pot preciza nr dosarelor aprobate. Cunosc doar cateva persoane carora li s-a aprobat dosarul Tu ce ai facut? Noutai?


Buna si felicitari tie si tuturor colegilor. Bafta, same time, celor in asteptare.
De acum incolo ne astepta un alt tip de lupta ...
Succes!!!
Buna, Mihaela.

Sunt scorpion 13 si la rugamintea ta iti trimit adresa mea de mail pt discutia din privat.
Aceasta este: mihaimihaivasile@yahoo.com.

Toate cele bune.

Mihai
Buna tuturor confratilor in suferinta,

Acelasi raspuns, studiat si teatral, l/am primit azi in Cancelaria Baroului Bucuresti.
Recomandarea lor: sa mai avem rabdare ca tot am dovedit acest lucru pana acum.

I/am replicat ca este intolerabil sa asteptam atat si sa suferim pt indecizia lor, mentionand in treacat si diligenta de acre au dat dovada alte barouri pt cereri similare.
Raspuns prompt: nu ne intereseaza ce au facut altii ... no comment!!!

Astia chiar vor sa ne scoata in decor pana la aparitia legii de aprobare a OUG?!
Buna ziua. Ins sfarsit o veste buna dupa atatea zile de asteptare. Sa speram ca nu este zvon. Fac parte din categoria celor care a formulat si inregistrat cerere de inscriere ca si avocat definitiv din luna ianuarie ac. Ultima oara, de la Cancelarie mi s/a spus ca au solicitat pdv avizat de la Barou pe acest subiect, probabil asaltati de numeroasele cereri de gen ( de altfel, acestea au fost eliminate de pe ordinea de zi a sedintelor Consiliului Baroului Bucuresti incepand cu luna ianuarie ac.). Am verificat personal acest lucru in registrul de sedinte (am postat informatii in acest sens pe forum)
Oricum, mi/am propus ca in aceasta saptamana - dupa ziua de marti/sedinta CBB - sa ma interesez de soarta ei. O sa va tin la curent. Bafta tuturor!!!
ariam a scris:

De unde stii ca au solicitat punctul de vedere al UNBR? E o informatie verificata sau zvon? Voi depune si eu cererea probabil saptaman viitoare ;) asa ca ma intereseaza :)

thanks


E o informatie pe care am primit/o personal de la Cancelaria Baroului, joia trecuta. Am fost sa verific daca ceererea mea, depusa in ruma cu o luna, trecuse prin furcile caudine ale membrilor Consiliului, Cu o semirelatie, doamna de la Cancelarie mi/a comunicat ca cererea mea nu a intrat pe ordinea de zi (pt ca sunt mai multe cereri de gen) si, ca sa fie siguri ca nu gresesc:)) membrii Consiliului au apreciat drept oportun sa trimita o adresa pt un pdv oficial de la UNBR.
Asa ca ar fi bine daca i/am stresa mai multi. Pana acum am vb deja despre subiect cu 7- persoane si sunt convins ca sunt mai multi.
Cu placere
mihaela mita a scris:

Buna. Sunt cons jur de 4 si 4 luni, definitiv. Am fost admisa la examenul org de Baroul Buc. Pot cere inscrierea ca avocat def? Aveti decizii de inscriere admise de Cons Baroului Buc ca av def de anul acesta???????????Multam Este f urgent. Nu stiu ce fel de cerere sa formulez.Help.



Buna. Personal, astept si eu o decizie de acest gen emisa recent de Baroul Bucuresti, dar se pare ca nu vom vedea recent asa ceva. Ins schimb, alte barouri din tara, chiar luna trecuta au aprobat inscrierea unor colegi consilieri juridici, definitivi, ca si avocati definitivi. (vezi Baroul Dolj) [ link extern ] .
Momentan, cei de la Baroul Bucuresti au solicitat un pdv oficial de la UNBR pt acest tip de cereri, probabil asaltati de numarul mare al acestora.

Răspuns la discuția ne judecam cu Baroul Bucuresti ?
mihaela mita a scris:

Buna. Sunt noua pe aici. Ma aflu in aceeasi situatie. Am fost primita in profesie in urma ex in anul 2007. In prezent lucrez ca si cons jur. cu vechime de 4 ani si jum. definitiv. Ma intereseaza si pe mine subiectul, intrucat as vrea sa solicit inscrierea ca av def. Aveti asemenea decizii din anul 2009?????????S/a pronuntat consiliul baroului pana acum?


Buna. Deunazi am fost la Barou sa ma interesez de raspunsul la cererea mea de inscriere ca si avocat definitiv pt ca au avut loc intre timp 4 sedinte de Consiliu. Dna "simpatica" de la cancelarie m/a anuntat sec ca nu a intrat pe ordinea de zi pt ca se asteapta un punct de vedere de la UNBR pe marginea subiectului. Se pare ca mai sunt astfel de cereri la care nu s/a raspuns pana in prezent. Ce ma enerveaza e atitudinea asta nepasatoare. gen: de ce va obositi sa scrieti pt ca orcium va vom respinge cererea .
Interesant este ca, desi se zvoneste ca la baza refuzurilor sta Hotararea Congresului Avocatilor de asta vara (prin care au modificat, fara a publica in MOF, art. 281 din Statut) si, mai nou pe modificarile aduse Legii nr. 51/1995, in tara, alte Barouri au emis decizii favorabile in spete similare chiar in ianuarie a.c. (in conditiile in care hotararile Congresului sunt obligatorii pt toate organele profesiei !!!)
Nu ar fi rau sa mai bate/ti si Dvs un "cui" prin depunerea unei cereri similare. Dca suntem mai multi poate castigam ceva, nu doar RESPECT si EXPERIENTA:)
Buna ziua. Sunt un coleg, consilier juridic cu 8 ani vechime, care se asteapta la o decizie nefavorabila de inscriere pe tablou ca si avocat definitiv. M/ati putea ajuta si cu alte informatii despre subiect? Se pare ca ne pregetesc ceva dragutz! Insa deciziile de respingere vor veni mai tarziu. Eu am luat deja in serios optiunea unei actiuni in contencios (vezi pe forum: ne judecam cu Baroul Bucuresti?)
Cu permisiunea Dvs, poate tinem legatura cu informatii/opinii importante si, cine stie, reusim in demrsul nostru.

Multumesc.
2007_rozi a scris:

Ai dreptate .....la Suceava candidatii declarati admisi la examenul de primire in profesia de avocat din decembrie 2008 care au fost consilieri juridici definitivi sunt inscrisi in tabloul avocatilor definitivi.
Si inca ceva, art 19 din legea 51/95 nu a fost abrogat prin OUG nr. 159/2008, ci doar art 16. Este posibil sa fie o scapare cu abrogarea art 19, dar nicaieri nu scrie ca este abrogat....in consecinta - este in vigoare.

Buna seara.
Am gasit extrem de interesanta discutia, cu atat mai mult cu cat, ma regasesc intr/o situatie similara la Baroul Bucuresti. Astept un refuz de respingere a cererii de inscriere ca si avocat definitiv, desi am fost definitivat in functia juridica inainte de aparitia Legii nr. 514/2003. Chiar exista precedente la Baroul Suceava la finele anului trecut ? Va intreb pt ca, la noi, posibilul refuz se bazeaza pe Hotararea nr. 6/2008 a Congresului Avocatilor, prin care s/a modificat art. 281 din Statut.
In perspectiva unei lupte pe taramul contenciosului adm. (vezi forum: Ne judecam cu Baroul Bucuresti?) chiar as avea nevoie de precedente favorabile, indiferent din partea carui Barou din tara.
Multumesc anticipat.