avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1072 soluții astăzi
Forum Activitate muc_cel_mic

Activitate muc_cel_mic

am vandut un autoturism dacia 1300 in urma cu cativa ani. fiind in criza de timp, am facut o procura notariala cumparatorului, prin care il imputerniceam sa conduca masina si, in cazul vanzarii sa ma reprezinte in fata tuturor forurilor (RAR, politie, etc.). ei bine din acel an nu s-a mai platit impozitul pentru aceasta masina. din cercetarile mele masina s-a vandut de cel putin trei ori pana acum. ar putea fi chiar dusa la REMAT cred eu... ce as putea face ca sa recuperez banii pentru impozit si implicit radierea autoturismului?
Discuție taxa de parcare
daca domnul primar al craiovei va amenaja parcari cu plata, va mai fi legala plata taxei de parcare pe care o platim anual asociat la impozitul anual al masinii? si ca o curiozitate: cei care locuiesc la case cu curte, de ce platesc taxe de parcare, daca ei isi tin masinile pe terenul proprietate particulara?
sunt tare curios daca este permis fumatul in scarile de bloc. este un spatiu public sau nu? este vorba despre un bloc dintr-o asociatie de proprietari. cine ar putea face ceva impotriva celor care folosesc casa scarilor ca loc pentru fumat. ma enerveaza faptul ca atragand atentia unui asemenea fumator sunt luat in balon cum ca si ei sunt proprietari, cum ca procentul din casa scarii care ii revine, ii permite acest lucru.