Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autoturism vandut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autoturism vandut

am vandut un autoturism dacia 1300 in urma cu cativa ani. fiind in criza de timp, am facut o procura notariala cumparatorului, prin care il imputerniceam sa conduca masina si, in cazul vanzarii sa ma reprezinte in fata tuturor forurilor (RAR, politie, etc.). ei bine din acel an nu s-a mai platit impozitul pentru aceasta masina. din cercetarile mele masina s-a vandut de cel putin trei ori pana acum. ar putea fi chiar dusa la REMAT cred eu... ce as putea face ca sa recuperez banii pentru impozit si implicit radierea autoturismului?
... problema cu banii de recuperat este discutabila ... ce bani doriti sa recuperati daca nu ati platit impozit???
... iar radierea autoturismului o veti putea obtine numai pe calea unei actiuni in instanta.
Solicitati in instanta constatarea vanzarii, dar trebuie sa aflati cine este cumparatorul pt.cel caruia i-ati vandut de fapt masina nu are aceasta calitate, el este doar mandatat de dvs.prin procura notariala sa o vanda, este asa?sau poate nu am inteles eu bine.
luati legatura cu persoana cu care ati facut acea procura, vedeti cui a vandut mai departe, pana ajungeti la ultimul cumparator. Incercati sa va intelegeti , in vederea radierii. Cat priveste impozitul, nu cred ca mai puteti face ceva , decat o actiune in instanta