Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Vanzare masina unei persoane fizice fara a face un act ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Vanzare masina unei persoane fizice fara a face un act de vanzare-cumparare

Buna ziua! In urma cu 15-20 ani, socrii mei au vandut o Dacia 1310 unei persoane fizice, fara a face un act de vanzare-cumparare. De la momentul vanzarii si pana azi ei inca platesc impozit pe masina respectiva. Au luat legatura cu cumparatorul si acesta le-a spus ca masina nu mai exista, a dat-o la remat, insa nu are dovada. Le poate da insa toate actele masinii. Socrii mei vor sa radieze masina insa nu pot fara dovada de la Remat. Cum pot proceda in acest caz ca sa nu mai plateasca impozit pe ceva ce nu mai exista? Multumesc.
george-neagu, moderator
Se poate dispune radierea auto de pe rol fiscal ,parcurgand urmatoarea procedura
1-Proprietarul bunului mobil incheie declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detine in fapt si in drept bunul mobil,urmare instrainarii acestuia in anul X fara incheierea de forme legale
2-In baza declaratiei notariale ,proprietarul contribuabil,solicita la autoritatea fiscala teritoriala,radierea auto pe propria raspundere
Autoritatea fiscala urmeaza sa dispuna radierea auto dupa achitarea integrala a debitului in evidenta
Succes !

Va multumesc pentru raspuns. Pot fi repercursiuni asupra socrilor ca nu au facut vanzarea printr-un contract? Daca da, care ar fi acestea?
Nu exista repercursiuni decat eventuale penalitati la impozit neachiat in termenul stabilit