avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate konstantynus

Activitate konstantynus

Răspuns la discuția contract de imprumut sau altceva?
Va multumesc ptr raspunsuri....sa speram ca voi recupera banii fara executare silita...:(
Răspuns la discuția contract de imprumut sau altceva?
ok...am inteles...dar perioada de restituire a banilor va fi luata de comun acord intre mine si el sau la alegerea mea?(1 an,2 ani,etc..)
Răspuns la discuția contract de imprumut sau altceva?
Asa este...ma amana mereu insa este de acord sa mearga la notariat si sa puna garantie apartamentul...insa nu stiu actele necesare la notar si ptr mine si ptr el...
Salutare!Am o suma de bani imprumutata la cineva si vreau sa fac un act notarial sau contract de imprumut pentru a recupera banii,nu stiu cum se numeste actul respectiv,daca ma puteti ajuta...ce acte sunt necesare si cat ma va costa totul!
Va multumesc anticipat!
ms Popu...inseamna ca nu sunt la punct cu totul...am inteles ca daca eu infintez PFA trebuie sa imi platesc separat cartea de munca si sanatatea fata de celelalte cheltuieli ale PFA-ului dar nu pot beneficia decat eu ca asigurat.....nu si ceilalti din familia mea(ex sotia)....
Si ..DA se poate lucra si 1 h pe zi la I.I insa nu stiu cat de benefic este pe cartea de munca...ma interesez!
Pt Popu...nu stiu in totalitate pasii care trebuie urmati in fiecare luna cu toate acele acte....mai trebuie sa ma interesez...dak infiintam fiecare PFA trebuie sa platim 16%impozit + 5.5% sanatate si separat la pensii si sanatate dar nu beneficiem decat noi(cei care infiinteaza)...Familia NU(adica co-asigurat IOC)...totul se rezuma la cati bani trebuie sa dai pe taxe si impozite(f. multi) si cati sa poti avea si profit......ca apoi sa platesti iar taxe si impozite si daca mai raman ceva si ptr mancare ....:sorry:ca de restul nu mai ajung.....
ms ptr raspuns..Sad!
Salutare tuturor...Suntem 2 colegi de serviciu,care tocmai am terminat somajul si vrem sa infiintam o intreprindere individuala pe domeniu ins.sanitare,termice,si AC sau un S.R.L insa din lipsa banilor luam in considerare orice banut care merge catre stat si catre noi.Ne-am orientat spre I.I. mai mult k se poate angaja unul dintre noi si unul este intemeietorul (de precizat ca amandoi vom suporta taxele si impozitele deschiderii I.I) insa colegul daca va fi angajat la I.I va beneficia de toate asigurarile impreuna cu fam. lui pe cand intemeietorul I.I va trebui sa plateasca separat pt.pensie si sanatate si beneficiaza doar el FARA fam. sa....intrebarea este ...Daca facem fiecare in parte I.I ne putem angaja unul la celalalt amandoi platind si beneficiind in mod egal?Este legal?Vor fi costuri mai mari decat la un S.R.L care implica contabil si protectia muncii?
Va multumin anticipat!!!
Răspuns la discuția intrebare legata de divort
Vinovat=NU
Nu toate femeile sunt la fel.....pot spune ca eu am vb singur 1 saptamana doar ptr simplu fapt k am facut fimituri de paine pe masa....concluzia???
Comunicare deci=0,am incercat sa ii explic despre cresterea copilului fara un parinte...a inteles(parerea mea),este muta ...inca si nu sa gasit pana acum (avem 6 ani impreuna) acel subiect comun care sa o faca sa (comunice)vb!!!
Ms pt raspuns Ileana!
Răspuns la discuția intrebare legata de divort
Multumesc Ileana,ms Cora2006,Eduard2006 si AvocatAnghelus,ptr sfaturi,asa gandeste un om matur si asa s-ar putea proceda insa este greu din partea sotiei sa faca asa ceva,Problemele sotiei sunt si ale mele fiindca asta inseamna familie,se crede prea perfecta si cei din jur care sunt prea slabi...pregatiti....spune k ,copilul este doar al ei fiindca ea la procreeat..singura :)...despre o invitatie in oras nu poate fi vb fiindkca nu vorbeste de 2 zile,degeaba incerc sa aduc in discutie orice tema ptr a o face sa vb...nimic!De plecat nu a plecat fiindca a inteles probabil din discutiile mele(singur)ce inseamna sa creasca copilul fara ambii parinti.
Probabil sa inteles altceva in legatura cu concediul ptr cresterea copilului...nu vreau sa obtin eu copilul fiindca am un venit din acel concediu,acel venit ii va reveni copilului indiferent de situatie doar k nu doresc sa "fuga" pur si simplu cu copilul,sa pateasca ceva amandoi si sa fie prea tarziu ptr a se mai face ceva....of imi este greu sa cred k cineva se poate comporta atat de urat si sunt dezamagit k sunt chiar eu acea persoana,icerctotusi a 1000 oara sa mai salvez ceva....Va multumesc tuturor