avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intreprindere individuala sau S.R.L?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intreprindere individuala sau S.R.L?

Salutare tuturor...Suntem 2 colegi de serviciu,care tocmai am terminat somajul si vrem sa infiintam o intreprindere individuala pe domeniu ins.sanitare,termice,si AC sau un S.R.L insa din lipsa banilor luam in considerare orice banut care merge catre stat si catre noi.Ne-am orientat spre I.I. mai mult k se poate angaja unul dintre noi si unul este intemeietorul (de precizat ca amandoi vom suporta taxele si impozitele deschiderii I.I) insa colegul daca va fi angajat la I.I va beneficia de toate asigurarile impreuna cu fam. lui pe cand intemeietorul I.I va trebui sa plateasca separat pt.pensie si sanatate si beneficiaza doar el FARA fam. sa....intrebarea este ...Daca facem fiecare in parte I.I ne putem angaja unul la celalalt amandoi platind si beneficiind in mod egal?Este legal?Vor fi costuri mai mari decat la un S.R.L care implica contabil si protectia muncii?
Va multumin anticipat!!!
Cel mai recent răspuns: konstantynus , utilizator 00:10, 5 Martie 2011
V-ati gandit foarte bine! Puteti sa va infiintati amandoi II-uri si sa va angajati unul la altul.
Nu e mai simplu sa va deschideti cate un PFA fiecare? (asta daca nu vreti sa fie implicate alte persoane ca angajati in toata afacerea...); ma gandesc ca pentru II cu angajati o sa aveti de umblat cu declaratiile alea in fiecare luna, ca PFA birocratie putin mai mica ...
ms ptr raspuns..Sad!
Ultima modificare: Vineri, 4 Martie 2011
konstantynus, utilizator
Pt Popu...nu stiu in totalitate pasii care trebuie urmati in fiecare luna cu toate acele acte....mai trebuie sa ma interesez...dak infiintam fiecare PFA trebuie sa platim 16%impozit + 5.5% sanatate si separat la pensii si sanatate dar nu beneficiem decat noi(cei care infiinteaza)...Familia NU(adica co-asigurat IOC)...totul se rezuma la cati bani trebuie sa dai pe taxe si impozite(f. multi) si cati sa poti avea si profit......ca apoi sa platesti iar taxe si impozite si daca mai raman ceva si ptr mancare ....:sorry:ca de restul nu mai ajung.....
Daca faceti amindoi II-ul o sa fiti in aceasi situatie, 16% impozit pe venitul net, 5.5% la sanatate din venitul net + taxele datorate pentru angajat; ca PFA poti sa ai sotia / parintii coasigurati, nevasta-mea e coasigurat, eu fiind PFA;
Trebuie sa faceti niste calcule sa vedeti cum ati iesi mai bine, nu stiu daca se poate ca salariatul II-ului sa aiba salariul cat de mic (200 RON/luna sa zicem) pentru un program de munca de 2 ore / zi;

Alte discuții în legătură

Modalitate de angajare excluzand contract de prestari servicii si contract individual de munca ioanaann ioanaann cum pot sa colaborez cu o clinica,ca si formula de angajare,daca am deja contract individual de munca la stat .Ei mi-au propus sa imi fac o firma si sa facem ... (vezi toată discuția)
Echipa foto-video fotografeveniment fotografeveniment De cateva luni fac fotografie de eveniment (nunta, botez, majorat) si sunt insotit de un coleg cameraman. Ne gandim sa intram in legalitate , insa deocamdata ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica autorizata poate avea ca angajat titularul? arvat_t arvat_t Penru forma jur.pers.fiz. autor.calitatea de angajat o poate detine si persoana respectiva?Impozitele sunt mai mici,(contabilitate mai simpla)decat ptr. ... (vezi toată discuția)