avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate ramonasica

Activitate ramonasica

hai sa va povestesc ceva:
Avem un grup informal, activ de 1 an, in care oamenii din comunitate se intalnesc si discuta despre posibilitatile de imbunatatire a sanatatii comunitare.
Urma sa facem o intalnire cu membrii nostri pentru a discuta despre drepturile pacientilor. Cum doctorita din sat tocmai le incalcase si urma sa discutam si despre ea, ne-am trezit parati la primar, iar eu tocmai ce am primit telefon cu amenintati de genul: "nu aveti dreptul sa va intalniti", "va desfiintam", "trimit politia peste voi", "domnisorica, in secunda urmatoare trimit o amenda pe numele tau"...
Stiu ca dreptul la asociere este un drept esential, dar exista conditii/parghii care limiteaza exercitarea acestuia?
Iar dl. primar si Consiliile Locale au dreptul sa ne impuna sa avem aprobarea lor pentru a ne desfasura activitatea (informare, preventie)? Pentru ca da, au pretins si asta...
Imi puteti recomanda, va rog frumos, legile si articolele care vin in sprijinul asocierii cetatenilor si previn abuzurile din partea autoritatilor?

Va multumesc frumos frumos!
Buna seara!


As dori sa stiu daca, o data angajata in cadrul unei Intreprinderi Individuale, mai pot beneficia de prima de relocare si toate celelalte beneficii la care am dreptul ca somer angajat. Dar pentru Intreprindere, care sunt beneficiile angajarii unui somer?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.