avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate corina_tudose

Activitate corina_tudose

Buna ziua,

nu sunt sigur ca acesta este cel mai bun loc pentrul intrebarea mea, dar ma confrunt cu urmatoarea situatie:
De aproximativ 3 luni de zile comportamentul sotiei mele este din ce in ce mai ciudat - are iesiri verbale total incoerente (face afirmatii fara sens, lipsite de logica, vorbeste cu toti cunoscutii nostri si spune tot felul de lucruri neadevarate), fata de cei doi copii minori incearca sa ma puna intr-o situatie negativa, a ascuns toate actele din casa, este convinsa ca toata lumea ii vrea raul, refuza orice fel de ajutor din partea celor din jur.
Personal sunt convins ca are probleme psihice (exista premisele unei mosteniri genetice), care probabil ca au trecut de stadiul de depresie.
Problema mea este - ce posibilitati legale am sa o determin sa mearga la un control de specialitate (dupa cum v-am spus deja refuza categoric sa consultam impreuna un medic psihiatru)?
Nu stiu cum sa procedez in asa fel incat copiii sa nu aiba de suferit - unul are 14 ani si celalalt 7. Deja nu stiu ce sa le mai raspund la intrebari pentru ca este evident ca au sesizat ca ceva nu este in ordine, cel mare ma implora sa il tin departe de mama lui...
Ce fac? sun la 112?

Multumesc,
multumesc mult
Buna ziua,

desi am citit de mai multe ori prevederile codului muncii nu ma pot lamuri in legatura cu o problema legata de concedierea unui numar de 5 salariati dintr-un numar total de 11 angajati ai companiei la care lucrez. In acest caz se considera a fi concediere colectiva (conform codului muncii situatia nu este reglementata pentru un numar mai mic de 20 de salariati).
In cazul in care este considerata concediere individuala - mai trebuie notificat AJOFM?

Multumesc,
Multumesc frumos

Preavizul acesta va fi teoretic pentru ca nu as avea ce activitate sa prestez in cadrul unei firme care nu are activitate, si, cum sunt platita in acord direct, nu as avea ce remuneratie sa incasez....

:((
Inteleg deci ca cele 12 luni de cotizare anterioare celor 24 de suspendare a CIM + incetarea CIM din motive neimputabile mie imi dau dreptul la somaj.
Inca o intrebare - in situatia in care firma nu mai are activitate, concedierea din motive neimputabile salariatului mai presupune si perioada de preaviz ?

Multumesc
Buna ziua,

in 6 februarie se incheie perioada de concediu pentru crestere copil in varsta de pana la 2 ani si, cel putin teoretic, ar trebui sa ma intorc la servici. Este de mentionat faptul ca firma la care sunt angajata (contractul individual de munca este in prezent suspendat pe perioada concediului) nu mai are salariati si, in prezent, nu mai desfasoara nici o activitate (fara a fi in situatia de a se dizolva, lichida, etc). Intrucat am auzit multe variante pe acest subiect, va rog sa sa-mi spuneti daca pot beneficia de somaj - in situatia in care as fi concediata din motive care nu tin de persoana salariatului si care ar fi pasii pe care ii am de urmat.

Cu multumiri,