Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere colectiva sau individuala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere colectiva sau individuala?

Buna ziua,

desi am citit de mai multe ori prevederile codului muncii nu ma pot lamuri in legatura cu o problema legata de concedierea unui numar de 5 salariati dintr-un numar total de 11 angajati ai companiei la care lucrez. In acest caz se considera a fi concediere colectiva (conform codului muncii situatia nu este reglementata pentru un numar mai mic de 20 de salariati).
In cazul in care este considerata concediere individuala - mai trebuie notificat AJOFM?

Multumesc,
POtrivit art. 68din codul muncii Prin concediere colectiva se inteLege concedierea, intr-o perioada de 30 de zile calendaristice, dispusa din unul sau mai multe motive dintre cele prevazute la art. 65 alin. (1), a unui numar de:
a) cel putin 5 salariati, daca angajatorul care disponibilizeaza are incadrati mai mult de 20 de salariati si mai putin de 100 de salariati.
Dvs. nu va incadrati in acest articol de lege , iar concedierea individuala nu trebuie notificata la AJOFM
multumesc mult
Nu se notifica AJOFM decat in cazul in care desfaceti contractele de munca cu articolul 61 litera d.
In mod normal concediere colectiva exista acolo unde exista negociate si contracte colective de munca adica in unitatile cu peste 20 de salariati.
Este insa discutabil tinand cont de aliniatul 2 de la articolul 68 care spune "2) La stabilirea numarului efectiv de salariati concediati colectiv, potrivit alin. (1), se iau in calcul si acei salariati carora le-au incetat contractele individuale de munca din initiativa angajatorului, din unul sau mai multe motive, fara legatura cu persoana salariatului, cu conditia existentei a cel putin 5 concedieri."
Ca sa fie totul in regula si sa nu mai existe loc de interpretari va recomand sa concediati 4 pe data de 25.03.2009 si inca unul in data de 28.04.2009.
Daca firma are pana in 20 de salariati nu este concediere colectiva, indiferent cati salariati concediaza.