avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Activitate adrian288

Activitate adrian288

Buna ziua. Am cumparat de la parintii mei apartamentul cu clauza de uzufruct viager acum 6 ani. Provin din prima casatorie a mamei mele, la fel cum tatal meu vitreg (care intre timp a decedat) a avut 3 copii. Cu unul dintre ei am crescut impreuna, din momemtul cand parintii nostri s-au casatorit. As vrea sa stiu daca acum sau supa decesul mamei mele, unul sau toti cei 3 copii ai tatalui meu vitreg ar putea cere in instanta anularea actului de vanzare - cumparare, avand in vedere ca tatal meu vitreg a avut un mic accident vascular cerebral cu aproximativ 1 an inaintea intocmirii acestuia, dar descoperit abia anul trecut la un examen medical de rutina. Ar putea sa invoce motive medicale, sa incerce sa demonstreze ca nu era in deplinatatea facultatilor mintale in momentul vanzarii locuintei? Locuinta a fost dobandita de parinti prin cumparare de la stat, acum 25 de ani. Mama mea inca locuieste in ea. Multumesc.
va rog sa ma ajutati cu o informatie. am gasit in codul mincii la art. 283 lit. c urmatoarea: Cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate"in termen de 3 ani de la , in situatia in care obiectul conflictului individual de munca consta in plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despagubiri catre salariat, precum si in cazul raspunderii patrimoniale a salariatilor fata de angajator;"
de curand l-am actionat in instanta pe fostul angajator pentru neplata salariului pe durata celor 6 luni de munca. perioada in care am fost angajat cu contract a fost 18 feb - 31 aug 2006.am urmarit sa fiu cat mai aproape de perioada de prescriere. intrebarea este daca el poate sa-mi faca ceva "mizerii ", contracarand in vreun fel actiunea mea cu vreo alta chemare in instanta pentru raspundere patrimoniala. nu inteleg ce inseamna "data nasterii dreptului la actiune".poate insemna ca dreptul lui de a ma actiona in instanta s-a prescris? de exemplu daca m-ar invinui de vreo fapta care s-ar fi produs in luna iulie 2006? va multumesc !
Răspuns la discuția fals sau abuz de incredere?
as putea sa incerc sa scot de la inmatriculari o copie a actului de vanzare in care s-a semnat in locul meu in fals,dar cred ca instanta va cere acest lucru si nu mai este nevoi sa apelez la cunostinte(nu cred ca mi-ar da cineva actul altfel)
Răspuns la discuția fals sau abuz de incredere?
intelegerea a fost sa-l cosmetizeze si,dupa aceea,daca ar gasi pe cineva interesat,sa ma anunte in vederea vanzarii.la administratia finanaciara inca figurez ca proprietar.daca nu ma inregistram cu autoturismul stiu ca nu aveam nici o sansa sa mai recuperez ceva.
Răspuns la discuția uzufruct viager
notarul mi-a spus ca putem pune un pret mai mic pentru ca este o vanzare intre parinti si copil si legea permite acest lucru.
am cumparat un autoturism second-hand in luna iulie a anului trecut.nu am apucat sa-l inmatriculez ci doar sa-l inregistrez la administratia financiara.l-am incredintat unei cunostinte care este intermediar de masini,odata cu actele masinii in original,certificat fiscal si copie dupa buletin.acesta a vandut autoturismul unei persoane(cu contract de vanzare, unde cred ca a semnat in fals in locul meu).am reusit sa aflu numele acestei persoane si faptul ca are inregistrat autoturismul in localitatea de resedinta.in prezent inca platesc impozit pe masina deoarece am ramas inregistrat cu ea,cumparatorul neprezentand certificatul de radiere organului fiscal.actele pe care le am sunt doar copii ale contractului de vanzare cumparare si cartii de identitate a autoturismului . as dori sa stiu ce pot face pentru a-mi recupera autoturismul sau contravaloarea acestuia,si unde se incadreaza fapta celui caruia i-am incredintata autoturismul.
multumesc anticipat!
Discuție uzufruct viager
va rog sa ma ajutati cu o informatie:
doresc sa fac act de vanzare -cumparare cu parintii mei pentru apartamentul in care locuiesc ei.pentru linistea lor punem clauza de uzufruct viager.tatal meu vitreg are 3 copii dintr-o casatorie anterioara.eu sunt singurul copil al mamei mele si am fost infiat legal de catre tatal vitreg.as dori sa stiu in ce masura actul poate fi atacat in instanta dupa ce voi intra in posesia apartamentului(dupa decesul ambilor parinti).suma pe care o declaram in acte este de 15000 ron.are vreo importanta?ma ajuta daca este mai mare sau mai mica aceasta suma?